کد مطلب : 18475
دیدار سفیر کشورمان در گرجستان با مقامات جمهوری خود مختار آجارا
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۴
دیدار سفیر کشورمان در گرجستان با مقامات جمهوری خود مختار آجارا
به گزارش ایرنا سید جواد قوام شهیدی سفیر کشورمان در گرجستان ،به دعوت دولت جمهوری خودمختار آجارا به این منطقه سفر و با مقامات این جمهوری در مورد گسترش روابط اقتصادی با ایران تبادل نظر کرد.
 
به گزارش روز دوشنبه سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس ، در این سفر سه روزه ، قوام شهیدی با زوراب پاتارادزه رئیس دولت آجارا و دیگر مقامات بلند پایه این جمهوری از جمله رئیس شورای عالی قانون گذاری، وزیر اقتصاد و دارایی، رئیس اتاق بازرگانی و مسئولین گمرک و پلیس مرزی سارپی در مرز ترکیه دیدار و گفت وگو کرد.
آجاریا یا آجارا یکی از جمهوری‌های خودمختار گرجستان است به مرکزیت باتومی که تابع قوانین دولت مرکزی است.
در دیدارهای انجام شده در این سفر،روابط دو کشور و استان های متناظر بررسی و توافق هایی برای توسعه مناسبات و همکاری برای استفاده از فرصت های موجود دو طرف در حوزه های مختلف اقتصادی، فنآوری، پروژه های کلان، حمل و نقل و مبادلات تجاری صورت گرفت .
در دیدار سفیر کشورمان با مقامات آجارا ، در مورد حضور شرکت های ایرانی برای مشارکت در ساخت پروژه های بندری و تسریع در نهایی کردن کریدور شمال جنوب با توجه به اهمیت دو منطقه بندری از نقطه عزیمت خلیج فارس و دریای سیاه،توافق شد.
تاکید بر تامین نیازهای انرژی گرجستان و دولت محلی آجارا و تفاهم برای انتقال فرآوردهای نفتی به کشورهای طرف قرارداد تجارت آزاد با گرجستان، ایجاد ساز و کارهای مناسب برای تکمیل کالاهای نیمه ساخته طرف های ایرانی با هدف ارسال به مقاصد صادراتی گرجستان، از دیگر محورهای گفت و گوی ، قوام شهیدی با مقامات جمهوری خود مختار آجارا بود.
سفیر کشورمان در گرجستان ، در این سفر همچنین در خصوص، مسائل مربوط به امورگردشگران ایرانی در باتومی و منطقه خودمختار آجارا، همکاری گسترده میان منطقه پرظرفیت آجارا با استان های کشورمان به ویژه استان های شمالی و غربی آذربایجان، گیلان، اردبیل، مازندارن، طراحی و پیگیری مسائل و مسیرهای پروازی بین استان های کشورمان و باتومی و در نهایت موضوع تسهیلات بانکی و تلاش جهت رفع محدودیت های موجود برای سرمایه گذاران و گردشگران ایرانی شامل تضامین مالی و مسائل اقامتی با مقامات جمهوری خود مختار آجارا گفت و گو کرد.
بازدید از منطقه مرزی و گمرک سارپی آجارا در مرز ترکیه به عنوان یکی از مبادی مهم ورود و خروج گردشگران ایرانی و گفتگو با مقامات مرزی و گمرکی منطقه از دیگر برنامه های سفر سه روزه سفیر کشورمان در گرجستان بود
 
 
Share/Save/Bookmark