کد مطلب : 19465
فیلم سینمایی محمد(ص) در باکو اکران شد
جمعه ۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۷
همزمان با برگزاری هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان، فیلم سینمایی حضرت محمد (ص) عصر پنجشنبه با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ابوالفضل قارایف همتای آذربایجانی وی، اکران شد
به گزارش آران نیوز به نقل از خبرنگار ایرنا ،مجید مجیدی کارگردان فیلم محمد (ص) پیش از اکران این فیلم در مرکز سینمایی نظامی باکو ، سخنرانی کرد و گفت: حضور این فیلم در جمهوری آذربایجان هر چند دیر اتفاق افتاده ولی باز هم خوشحالم در کشور همسایه خود هستم که مشترکات فرهنگی زیادی با یکدیگر داریم و امیدوارم این اشتراکات باعث توسعه روابط دو کشور در حوزه سینمایی شود.
وی افزود: در کنفرانس مطبوعاتی امروز خود با رسانه های جمهوری آذربایجان متوجه علاقه مردم این کشور به سینما شدم که بسیار ارزشمند بود. 
مجیدی درباره فیلم محمد (ص) و انگیزه خود از ساخت آن، گفت: این فیلم حاصل هفت سال تلاش سینماگران ایران و جهان بوده ،انگیزه من از ساخت این فیلم به ۱۲ سال پیش برمی گردد زمانی که یک نهاد سینمایی دانمارک از من برای دریافت جایزه دعوت کرد و این سفر مصادف شد با انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز در مورد پیامبر شد.
بعنوان یک هنرمند مسلمان برآشفته شدم و نامه نوشتم که از کشوری که در آن به مقدسات همه مسلمانان توهین شده است نمی توانم بعنوان یک هنرمند مسلمان جایزه دریافت کنم .
از طرفی به این فکر می کردم که تا کی ما فقط می خواهیم، توهین کنندگان را تحریم کنیم و فقط واکنش نشان بدهیم و تلاش نکنیم چهره واقعی پیامبر رحمت را به دنیا معرفی کنیم .
وی افزود: متاسفانه برخی گروه ها یک چهره خشن از اسلام به دنیا معرفی می کنند، و تصمیم گرفتم به جای واکنش عمل کنم و اسلام محبت و اسلام عشق ورزیدن را به دنیا معرفی کنم ، شاید بتوانیم از طریق این فیلم دریچه ای به جهان غرب باز کنیم. 
این کارگردان صاحب نام ایرانی گفت: تاکنون در دنیا ۲۰۰ فیلم در مورد زندگی عیسی (ع)، ۱۲۰ فیلم در مورد موسی(ع) ، ۷۰ فیلم در باره بودا و ۴۲ فیلم در مورد سایر پیامبران مانند نوح ساخته شده است ولی در مورد پیامبر رحمت العالمین فقط دو فیلم ساخته شده که فیلم محمد رسول الله (ص) مربوط به ۴۳ سال پیش است و دومی فیلم محمد (ص ) است 
مجیدی اظهارداشت: با همین دو فیلم هم در جهان اسلام برخورد شده است ، این فیلم در عربستان ممنون شده است و در حالیکه الان سه سال از ساختن آن می گذرد همچنان در بسیاری از کشورهای مسلمان به نمایش عمومی در نیامده است .
وی توضیح داد: تلاش زیادی کردم بخشی از زندگی پیامبر را انتخاب کردم که در مورد آن اختلافی بین مذاهب در مورد آن وجود ندارد و برای ساخت آن نظر بسیاری از علمای مذاهب محتلف اسلامی را سوال کردم. 
مجیدی گفت: شهرکی بزرگی برای این ساخت این فیلم درست شده و از سینما گران کشورهای مسلمان و جمهوری آذربایجان دعوت کرده ایم برای ساخت فیلم های اسلامی از آن استفاده کنند.
وی افزود: این فیلم ربطی به دولت ایران ندارد، دولت نه در این سرمایه گذاری کرده و نه کمکی به این فیلم کرده است ، امیدوارم این فیلم بزودی در جمهوری آذربایجان به نمایش عمومی در آید و نسل جوان با زندگی حضرت محمد (ص) بیشتر آشنا شوند.
مجیدی در پایان از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان و وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان و مسئولان آدربایجان تشکر کرد و گفت: امیدوارم این رویدادها باعث ارتقای روابط سینمای دو کشور شود.
هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایحان به همت رایزتی فرهنگی کشورمان در باکو از ششم تا دهم تیر ماه در باکو و گنجه برگزار می شود.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵