کد مطلب : 23244
هابرترک: ماکرون از موضوع لبنان علیه ترکیه استفاده می‌کند
چهارشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۵
هابرترک: ماکرون از موضوع لبنان علیه ترکیه استفاده می‌کند
یک روزنامه‌ چاپ ترکیه درخصوص اقدامات رئیس‌جمهوری فرانسه در خاورمیانه گزارش داد، امانوئل ماکرون هر جایی می‌رود مخالفت خودش را با ترکیه پنهان نمی‌کند.
به گزارش ایسنا، روزنامه هابرترک در گزارشی نوشت، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به دنبال انتقال تنش‌ها از منطقه خاورمیانه به سمت منطقه‌ گسترده‌ای از لبنان تا عراق است.
براساس این گزارش، ماکرون تردید نمی‌کند که همه آن کسانی را که با او ملاقات کردند، در مورد "نقشه راه سیاسی جدید" براساس مخالفت با آنکارا مطلع کند.
طبق این گزارش، زمانبندی دومین سفر ماکرون به لبنان پس از انفجار با توجه به گذشت صد سال از زمان اعلام تحت‌الحمایگی بر بیروت حامل یک پیام تاریخی بود. براساس آن، در بخشی از درگیری‌ها در مدیترانه شرقی که فرانسه به آن اهمیت می‌دهد، لبنان قرار دارد.
براساس این گزارش، انتظاری در لبنان در قبال موضع واشنگتن درباره ابتکارعمل فرانسه وجود دارد و این برای سیاستمداران لبنانی مهم است که دیوید شنکر آمریکایی که پیشتر از حزب‌الله لبنان به سختی انتقاد کرده بود، درست پس از ماکرون به لبنان رفت و موضع خود را در این باره اعلام کرد.
طبق این نوشته، فرانسه معتقد است که حزب‌الله نمی‌تواند از صحنه لبنان کنار گذاشته شود که این اشاره‌ای به اظهارات ماکرون در بندر بیروت بود که می‌گفت حزب‌الله بخش مهمی از مردم لبنان است و به دیدار محرمانه با نمایندگان این حزب اشاره کرد.
این روزنامه در ادامه اشاره کرد که سفر ماکرون به لبنان، به پاریس این فرصت را می‌دهد تا مذاکره‌کننده اصلی میان غرب و حزب‌الله باشد و هم‌زمان این روش مورد خوشایند ایالات متحده نیست زیرا واشنگتن و اشغالگران اسرائیلی در موقعیت هم‌زیستی با حزب‌الله در منطقه نیستند.
براساس گزارش هابرترک، مقام‌های ترکیه‌ای باید تمام سناریوها مبنی بر ماندن فرانسه در خاورمیانه از جمله در لبنان را مدنظر داشته باشند. آنچه لازم است، بررسی موضع ایالات متحده در قبال حزب‌الله و هرگونه پرونده‌ای است که ممکن است در خصوص مناطق حوزه قضایی دریایی میان اشغالگران اسرائیلی و لبنان گشوده شود.
در این گزارش آمده است، با توجه به دینامیک این منطقه، ترکیه نباید فراموش کند که لبنان یکی دیگر از مراکز نفوذ برای فرانسه در این منطقه است و آن را به عنوان یک مکان استراتژیک در مواجه با ترکیه در مدیترانه شرقی بررسی می‌کند.
هابرترک توضیح می‌دهد که فرانسه سابقا درباره سیاست در سوریه، عراق، لبنان، مصر و گاهی در جوامع مسیحی در اراضی فلسطینی اظهارنظر می‌کرد اما امروز ماکرون پیام‌های جدیدی درباره آزادی، گفت‌وگو و هم‌زیستی، با استفاده از نقاب جدیدی ارسال می‌کند.
براساس آن، گرچه این اقدامات برای منطقه خاورمیانه لازم است، امروز تمام آنچه ماکرون پیشنهاد می‌کند، از جمله بازاریابی جدید فرانسه، ترکیه را هدف می‌گیرد. ماکرون در جریان سفرش به لبنان به عنوان "راهنمای اعظم" دموکراسی‌ها و آزادی‌ها ظاهر شد و در قالب یک "معلم" جدید که لبنانی‌ها را نصیحت می‌کند، تهدید کرد که اگر اصلاحات سیاسی و اقتصادی تکمیل نشود، تحریم‌های فرانسه اجرایی می‌شود و به آن‌ها سه ماه برای اجرای اصلاحات زمان داد.   
به نوشته هابرترک، ماکرون از سیاست چماق و هویج برای لبنان استفاده کرده و اشاره دارد که فرهنگ استعماری فرانسه همچنان روی کشورهایی مستقر در مدیترانه نفوذ دارد. در این مرحله، آنکارا باید متوجه موقعیتی که ماکرون از آن به خوبی استفاده می‌کند، باشد.
این روزنامه چاپ ترکیه‌ به نقل از منابع سیاسی لبنان گزارش داد، پیش از سفر اخیر ماکرون هیاتی فرانسوی وارد لبنان شد و جلسات مقدماتی با مقام‌های لبنانی برای کسب اجازه استخراج نفت و گاز در برخی مناطق دریایی در فلات قاره لبنان را برگزار کرد.
براساس این گزارش، ماکرون تاییدیه‌های لازم برای فعالیت‌های تحقیقاتی در برخی از مناطق مورد مناقشه میان "اسرائیل و لبنان" در ساحل لبنان را داده است. فرانسه در حالت پیشبرد مخالفت علیه ترکیه در اتحادیه اروپا از طریق یونان است و از طرف دیگر، در رقابت برای شکل‌دهی کشورهای خاورمیانه‌ای از جمله لبنان علیه ترکیه تلاش می‌کند.
این روزنامه ترک‌زبان نتیجه‌گیری کرد که این محور ممکن است تا لیبی، مصر، اسرائیل و عراق گسترده‌ شود و با توجه به "رابطه حسنه تهران و پاریس"، ایران هم ممکن است جزو این محور قرار بگیرد.
 
Share/Save/Bookmark