کد مطلب : 19690
مسکو: رزمایش نظامی ناتو در گرجستان موجب تشدید تنش‌ها است
يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۸
مسکو: رزمایش نظامی ناتو در گرجستان موجب تشدید تنش‌ها است
سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: رزمایش نظامی ناتو در گرجستان برای فشار بر روسیه، آبخازیا و اوستیای جنوبی بوده و موجب تشدید تنش‌ها خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشا تودی، ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در اظهاراتی رزمایش نظامی ناتو در گرجستان را با هدف اعمال فشار بر روسیه، آبخازیا و اوستیای جنوبی توصیف کرد.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این خصوص تصریح کرد: نمی توانیم با بیانیه وزارت دفاع گرجستان درباره تأمین امنیت در منطقه دریای سیاه به عنوان هدف این رزمایش موافق باشیم.
وی در ادامه افزود: پرواضح است که هدف ناتو از این رزمایش فشار وارد کردن بر روسیه، آبخازیا و اوستیای جنوبی بوده و لذا اعلام می کنیم که اینگونه اقدامات در راستای تشدید تنش ها تلقی می شود.
این در حالیست که برخی پایگاه‌های نظامی گرجستان از جمله پایگاه نظامی وازیانی از یک آگوست تا پانزدهم ماه جاری میلادی میزبان نیروهای ناتو برای برگزاری مانور نظامی هستند.
این چهارمین بار است که گرجستان میزبان مانور نظامی اعضای ناتو می‌باشد و گفته شده این مانورها برای افزایش سطح آمادگی ناتو در منطقه صورت می‌گیرد.
حداقل ۳ هزار نیروی نظامی در این مانور حضور خواهند داشت و علاوه بر اعضای اصلی ناتو، نظامیان گرجستان نیز در این مانور شرکت خواهند کرد.
گرجستان در حال حاضر عضو اصلی ناتو نیست، اما از سال ۲۰۰۸ این کشور به عنوان عضو ناظر ناتو در اجلاس‌های این پیمان نظامی غربی حضور دارد.
طی چند سال گذشته بویژه از زمان جنگ اوستیای جنوبی در سال ۲۰۰۸، سازمان نظامی ناتو در تقابل با روسیه تلاش داشته تا روند عضوگیری کشورهای منطقه قفقاز را سرعت بخشد.
ناتو تلاش دارد تا علاوه بر گرجستان، مرزهای خود را به جمهوری آذربایجان در قفقاز بکشاند، هرچند تا کنون برخی اعضای ناتو با در نظر گرفتن واکنش‌های احتمالی روسیه، مخالف عضویت کامل گرجستان در این سازمان نظامی بوده‌اند
 
 
Share/Save/Bookmark