کد مطلب : 23000
شورای امنیت دومین طرح پیشنهادی روسیه درباره سوریه را رد کرد
شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۲
شورای امنیت دومین طرح پیشنهادی روسیه درباره سوریه را رد کرد
شورای امنیت سازمان ملل دومین طرح روسیه درباره مکانیزم انتقال کمک‎های بشردوستانه به سوریه از طریق گذرگاه «باب الهوی» را هم رد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روسیا الیوم، طرح پیشنهادی جدید روسیه برای پیش نویس قطعنامه تمدید عملیات ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه که در واقع دومین طرح پیشنهادی روسیه محسوب می‎شود، در نشست جمعه شب شورای امنیت سازمان ملل، رای نیاورد.
«کریستف هاسگن» نماینده دائم آلمان در سازمان ملل در این باره گفت که چهار کشور به طرح جدید روسیه درباره مکانیزم انتقال کمک‎های بشردوستانه به سوریه رای موافق داده و هفت کشور دیگر به آن رای مخالف و چهار کشور دیگر نیز رای ممتنع دادند.
نماینده دائم آلمان در سازمان ملل متحد تاکید کرد که این طرح پیشنهادی روسیه به دلیل رای نیاوردن در شورای امنیت، رد شده است.
این دومین طرح پیشنهادی روسیه درباره تمدید انتقال و ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه است که با مخالفت شورای امنیت سازمان ملل مواجه شده است. در دومین طرح پیشنهادی روسیه آمده بود که حدود 85 درصد از کمک‌ها به مدت یکساله از طریق گذرگاه باب الهوی وارد شمال سوریه شود.
روسیه روز چهارشنبه نیز پس از وتوی تمدید قطعنامه شورای امنیت درباره انتقال کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل به سوریه، طرحی مبنی بر ارسال این کمک‌ها تنها از یک گذرگاه مرزی را تقدیم شورای امنیت کرده بود، اما رای نیاورد.
روسیه می‎گوید که با توجه به شرایط کنونی بحران سوریه و پیشروی نظامی ارتش سوریه و بازپس گیری بیشتر مناطق تحت اشغال از چنگ تروریست‌ها، اکنون عملیات انتقال کمک‌ها باید تنها از یک گذرگاه مرزی به اسم «باب الهوی» صورت بگیرد.
انتقال کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل به سوریه که از سال 2014 آغاز شده است، ابتدا از چهار گذرگاه صورت می‎گرفت تا اینکه در فرآیند تمدید دوره قبلی مکانیزم ارسال کمک‌های بشردوستانه به دو گذرگاه تقلیل پیدا کرد و اکنون روسیه تلاش می‎کند تا با توجه به اوضاع میدانی سوریه، بیشتر عملیات انتقال و ارسال کمک‌ها فقط از گذرگاه «باب الهوی» صورت بگیرد.
شورای امنیت در حالی دومین طرح پیشنهادی روسیه درباره سوریه را رد می‎کند که تمدید قطعنامه شورای امنیت برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق مرزهای ترکیه تا روز شنبه (11 جولای) اعتبار دارد.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵