کد مطلب : 4315
رايزن فرهنگي ايران در ارمنستان:مسجد کبود ايروان، پايگاه فعاليتهاي فرهنگي ايران است
پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۵۵

رايزن فرهنگي ايران در ارمنستان، ضمن تبيين اهم فعاليتهاي رايزني فرهنگي كشورمان گفت: مسجد کبود ايروان، پايگاه اصلي فعاليتهاي فرهنگي و مذهبي ايران در كشور ارمنستان است.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، مهران شيراوند به سابقه سه هزار ساله روابط ايران و ارمنستان و فرهنگ و تمدن مشترک و دوستي و همزيستي دو كشور اشاره كرد و افزود: ترجمه متون و آثار فارسي و ارمني، برگزاري نمايشگاه هاي فرهنگي و جشنواره هاي هنري، برگزاري مراسم فرهنگي و مذهبي در مسجد کبود ايروان، همکاريهاي هنري، گسترش زبان و ادبيات فارسي و تاسيس مراکز ايران شناسي از اهم فعاليتهاي فرهنگي ايران در ارمنستان است.

وي ادامه داد: تمام فعاليتهاي ملي و مذهبي با محوريت مسجد کبود ايروان و با هماهنگي ديگر مراكز كشورمان اجرا مي شود، و در عين حال فعاليتهاي تاسيسي و حمايتي مثل گسترش زبان و ادبيات فارسي، روابط دانشگاهي، توجه ويژه به سازمانهاي مردم نهاد و نخبگان و ارتباط با محافل علمي و رسانه اي نيز از اولويت خاصي در روابط فرهنگي كشورمان برخوردار است.

شيراوند بيان كرد: در خصوص مناسبت عيد نوروز معمولاً سفره هفت سين بزرگي در مسجد کبود ايروان برپا شده و در موقع سال تحويل همه ايرانيان مقيم و دانشجويان براي ديدار نوروزي به مسجد مي آيند.

وي گفت: برگزاري کنسرت موسيقي سنتي و نمايش طنز، توزيع پوستر و راهنماي سفر بين توريستهاي ايراني از جمله برنامه هاي جاري نوروزي است که با همکاري دانشجويان و از سوي رايزني ايران انجام مي گردد.

وي در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: در سال ۱۳۹۱ بزرگترين کتابخانه و مرکز اسناد و اطلاع رساني جمهوري اسلامي ايران در آسيا و قفقاز، در ارمنستان راه اندازي وافتتاح خواهد شد.

شيراوند در پايان تصريح كرد: امسال دو اتاق ايران و يک مرکز اسلام شناسي براي اولين بار در ارمنستان تاسيس خواهد شد و مراسم تجليل از نخبگان و فرهيختگان ارمنستان نيز توسط رايزني فرهنگي كشورمان انجام مي شود.

Share/Save/Bookmark