کد مطلب : 22000
توافق لاوروف و چاووش‌اوغلو درباره ادامه هماهنگی اقدامات در سوریه
شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۲
توافق لاوروف و چاووش‌اوغلو درباره ادامه هماهنگی اقدامات در سوریه
وزیران امور خارجه روسیه و ترکیه در گفت‌وگویی تلفنی روند اجرای توافقات رهبران دو کشور در سوچی را بررسی کرده و درباره ادامه هماهنگی اقدامات برای تثبیت هرچه سریع‌تر اوضاع در مناطق شمال شرق سوریه توافق کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه و "مولود چاووش‌اوغلو" همتای ترکیه‌ای در پایان مذاکرات تلفنی روز پنجشنبه خود درباره ادامه هماهنگی اقدامات در مناطق شمال شرق سوریه توافق کردند.
وزارت امور خارجه روسیه در پایان این مذاکرات در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرگئی لاوروف و  مولود چاووش‌اوغلو در این گفت‌وگوی تلفنی، روند اجرای تفاهم‌نامه امضاء شده در پایان نشست "ولادیمیر پوتین" و "رجب طیب اردوغان"، روسای جمهوری روسیه و ترکیه در تاریخ 22 اکتبر (30 مهرماه) در سوچی را بررسی کرده و در پایان توافق کردند تا تلاش‌های هماهنگ دو کشور در جهت تثبیت هر چه سریع‌تر اوضاع در مناطق شمال شرق سوریه ادامه یابد.
بر اساس تفاهم‌نامه امضاء شده در سوچی، از ظهر روز 23 اکتبر (اول آبان ماه) عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمال شرق سوریه متوقف شده و پلیس نظامی روسیه به همراه نیروهای مرزبانی سوریه در امتداد مرزهای مشترک سوریه-ترکیه در خارج از منطقه عملیات نظامی ترکیه، مستقر شده و کنترل اوضاع و کمک به خروج شبه نظامیان کرد و تجهیزات نظامی آنها از فاصله 30 کیلومتری مرز مشترک ترکیه-سوریه را برعهده خواهند داشت. این عملیات باید ظرف 150 ساعت پایان یابد.
روز پنج‌شنبه "مصطفی بالی" سخنگوی واحدهای نظامی کرد «نیروهای دموکراتیک سوریه»، خروج شبه نظامیان کرد از منطقه 32 کیلومتری از مرز سوریه با ترکیه را مورد تایید قرار داد.
روسیه منافع همه طرفین، ازجمله دمشق، کردهای سوری و حتی اروپا را در نظر گرفت
در همین رابطه، "دمیتری پسکوف" سخنگوی کاخ کرملین نیز شب گذشته در جمع خبرنگاران اعلام کرد که طرف روسی در همکاری با ترکیه در چارچوب تفاهم‌نامه مربوط به حل و فصل اوضاع در مناطق شمال شرق سوریه، این مسئله را در نظر داشته که توافقات بدست آمده، باید منافع مقامات دمشق، کردهای سوری و کشورهای اروپایی را تامین کند.
سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه توضیح داد: «مذاکرات با طرف ترکیه بسیار دشوار بود و نباید فراموش کرد که طرف ترکیه‌ای به دنبال اهداف خاص خود است. روسیه تنها کشوری است که نیروهای نظامی آن به طور قانونی و به درخواست دولت سوریه در این کشور حضور دارند. به همین دلیل مسلماً باید منافع و تمایلات مقامات دمشق را مورد توجه قرار دهد.»
پسکوف افزود: «این یک واقعیت است که ساکنین مناطق مرزی سوریه با ترکیه به استقبال نیروهای مرزبانی سوری می آیند، برای اینکه تحت کنترل قرار گرفتن مرزها بدست نیروهای دولتی،گام مهمی در جهت حاکمیت جمهوری عربی سوریه است.»
به گفته وی، از سوی دیگر اقدامات در نظر گرفته شده برای حل و فصل اوضاع در شمال شرق سوریه منافع کشورهای اروپایی را نیز شامل می شود، برای این که مرزهای آنها را در برابر عناصر تروریستی محافظت می‌کند، امنیت ترکیه را تامین کرده و مانع از هجوم موج تازه‌ای از پناهجویان می‌شود که می تواند به سمت اروپا پیش برود. به همین دلیل کشورهای اروپایی هم باید از توافقات به دست آمده بین مسکو و آنکارا راضی باشند.
سخنگوی کرملین تاکید کرد که توافقات بین مسکو و آنکارا، منافع کردهای سوریه برآورده کرده است و کردهای سوری قبل از هر همه باید از این توافقات رضایت داشته باشند
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵