کد مطلب : 23090
اردوغان: ترکیه به دلیل حفظ، نگهداری و زنده نگه داشتن ایاصوفیه شایسته تشکر است
چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۲
اردوغان: ترکیه به دلیل حفظ، نگهداری و زنده نگه داشتن ایاصوفیه شایسته تشکر است
رئیس جمهور ترکیه اظهار کرد که ترکیه هیچ‌گاه در پی فروریختن و نابودی نبوده است. او گفت: ترکیه برای حفظ، نگهداری و زنده نگه داشتن ایاصوفیه شایسته تشکر و سپاس است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزای آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در مراسم افتتاح بخش دوم صومعه سوملا و افتتاح مسجد ایاصوفیه ترابزون پس از انجام امور بازسازی، به طور آنلاین شرکت کرد.
اردوغان طی سخنرانی‌اش گفت: "اگر ما ملتی بودیم که نمادهای دیگر ادیان را مورد هدف قرار می‌دهند تاکنون باید صومعه سوملا را که از پنج قرن پیش در کشورمان است، نابود می‌کردیم".
رئیس جمهوری ترکیه در رابطه با صومعه سوملا، اظهار کرد: "این فعالیت که نمونه‌ای بارز از حمایت ترکیه از همه میراث‌های تمدن‌های مختلف در خاک کشور است را به حضور منتقدان ارائه می‌کنم".
اردوغان در رابطه با ایا صوفیه کبیر نیز گفت: "بر این باورم که به دلیل حفاظت از این معبد بزرگ، حمایت و زنده نگاه داشتن آن، شایسته تشکر هستیم.
شهروندان ارتدکس‌مان در ۱۵ اوت می‌توانند آیین مذهبی خود را در صومعه سوملا که در دوره بازسازی متوقف شده بود، برگزار کنند. این مراسم را به افراد محروم از تساهل و تسامح اجداد ما که کوچکترین آسیبی به این مسجد نیم هزار ساله نزدند، تقدیم می‌کنیم".
رئیس جمهوری ترکیه افزود: "هرگونه مبارزه سیاسی، اقتصادی، نظامی و دیپلماتیک که برای خودمان و دوستانمان مورد نیاز باشد را انجام داده و هیچ تردیدی از خود نشان نخواهیم داد".
 
 
Share/Save/Bookmark