کد مطلب : 19220
وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان
نشست تعیین رژیم حقوقی خزر در آستانه آغاز شد
دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۹
به گزارش ایرنا وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز دوشنبه ، از برگزاری «نشست تدوین پیش نویس کنوانسیون تعیین رژیم حقوقی دریای خزر» در شهر آستانه پایتخت قزاقستان با حضور معاونان وزرای خارجه پنج کشور ساحلی این پهنه آبی، خبر داد.
 
بنا به این گزارش ، هیات جمهوری آذربایجان به ریاست « خلف خلف اف » معاون وزیر امور خارجه این کشور، برای شرکت درنشست یاد شده که روزهای 21 الی 24 ماه می ( برابر 31 اردیبشت تا 3 خرداد ) برگزار می شود ، راهی آستانه شده است .
در این نشست علاوه بر تدوین پیش نویس کنوانسیون تعیین رژیم حقوقی دریای خزر، اسناد مربوط به پنجمین اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر که قرار است، شهریور ماه امسال در آستانه برگزار شود ، بررسی خواهد شد .
معاون وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان چند روز پیش و قبل از سفر به آستانه گفته بود : درباره تعیین رژیم حقوقی دریای خزر می توان گفت توافق کامل حاصل شده است .
خلف اف افزود: پس از نشست کارشناسی ، اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای ساحلی خزر برگزار می شود. معاون وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان ، گفت : همه طرف ها اراده سیاسی برای تصویب کنوانسیون رژیم حقوقی این دریا را دارند و در صورت تحقق اجلاس سران کشورها ، این سند حتما امضا خواهد شد.
کشورهای ساحلی دریای خزر پس از فروپاشی شوروی، تعیین رژیم حقوقی جدید خزر و توسعه همکاری های چند جانبه مربوط به مسائل این دریا را بررسی می کنند .
تدوین کنوانسیون تعیین رژیم حقوقی دریای خزر که همه مسائل مربوط به این دریا در آن قرار است انعکاس یابد، موضوع اصلی مذاکره میان کشورهای ساحلی خزر است و در این ارتباط گروه کاری متشکل از نمایندگان پنج کشور ساحلی در راستای تدوین این کنوانسیون فعالیت دارند .
همچنین تا به حال چهار اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر و 49 نشست گروه کاری تدوین رژیم حقوقی جدید دریای خزر برگزار شده است .
ایران ، جمهوری آذربایجان، روسیه ، قزاقستان و ترکمنستان پنج کشور ساحلی دریای خزر هستند
 
 
Share/Save/Bookmark