کد مطلب : 19310
ترکیه الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۵
وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد، آنکارا از تمامیت ارضی اوکراین حمایت می‌کند و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه را به رسمیت نخواهد شناخت.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در یک مراسم افطاری در آنکارا گفت: ترکیه همواره از تمامیت ارضی و مرزی اوکراین حمایت کرده است و حامی حاکمیت ملی آن است.
پاولو کلیمکین، وزیر خارجه اوکراین و مصطفی عبدالحمیل کریم‌اوغلو، رهبر تاتارهای کریمه و عضو پارلمان اوکراین در این مراسم که از طرف انجمن فرهنگی و دوستی ترک‌های تاتار کریمه مستقر در آنکارا برنامه‌ریزی شده بود، حضور داشتند.
چاووش اوغلو با اشاره اخراج‌های گسترده تاتارهای کریمه در ۱۹۴۴ در دوران حکومت جوزف استالین گفت: ما هرگز مساله کریمه‌ای‌ها را فراموش نکرده و نخواهیم کرد. ما الحاق شبه جزیره کریمه را به رسمیت نشناخته و نخواهیم شناخت.
روسیه در مارس ۲۰۱۴ کریمه را پس از برگزاری رفراندوم به خاک خودش ملحق کرد و با خشم جامعه بین‌المللی روبرو شد. گروه کوچکی از تاتارها ساکن کریمه هستند. طبق گزارش وزارت خارجه ترکیه، ۲۸۰ هزار تاتار کریمه‌ای ساکن کریمه هستند که نزدیک به ۱۳ درصد کل جمعیت آنان را تشکیل می‌دهند.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵