کد مطلب : 21830
روند پروژه خط لوله انتقال گاز "تاناپ" شتاب گرفته است
يکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۶
روند پروژه خط لوله انتقال گاز "تاناپ" شتاب گرفته است
به گفته مدیرعامل خط لوله انتقال گاز ترانس آناتولی(تاناپ)، تا ماه گذشته میلادی حجم گاز منتقل شده از طریق این خط لوله به ترکیه ۲.۳۹ میلیارد متر مکعب بوده است.
 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نشریه صباح ترکیه در مقاله‌ای با استناد به صحبت‌های سلجوق دوزیول مدیرعامل خط لوله انتقال گاز ترانس آناتولی(تاناپ) نوشت، هر ساله شرکت خط لوله نفت ترکیه(BOTAŞ ) 30٪ از درآمد، یعنی 450 میلیون دلار از مبلغ 1.45 میلیارد دلاری این خط لوله با ظرفیت کامل را دریافت می‌کند.
ظرفیت تاناپ با 16 میلیارد متر مکعب گاز طی دو تا سه سال حاصل خواهد شد.
تاناپ به طول 1850 کیلومتر پایه و اساس کریدور گازی جنوب است، پروژه‌ای برای تقویت و تنوع بخشیدن به عرضه انرژی و منابع گاز دریای خزر به اروپا.
گاز از میدان شاه‌دنیز -2 باید از جمهوری آذربایجان به ترکیه و از آنجا به بازارهای اروپا عرضه شود.
دوزیول خاطر نشان ساخت: ترکیه همچنین از این مبلغ کسر مالیات دریافت می‌کند. برای انتقال هر هزار متر مکعب گاز طبیعی، دولت 5.95 دلار مالیات دریافت می‌کند. 
وی افزود: تعرفه گمرکی به مبلغ 14.3 میلیون دلار برای 2.39 میلیارد متر مکعب گازی که قبلاً به این کشور تحویل داده شده بود، به ترکیه پرداخت شده است. تعرفه‌ها هر سه ماه یک بار پرداخت می‌شود.
مدیرعامل تاناپ ذکر کرد: از ماه ژوئن 2019 تا ماه ژوئن سال 2020، این شرکت تعهد دارد 4 میلیارد متر مکعب گاز را منتقل کند. با شروع انتقال گاز به اروپا، ظرفیت این خط لوله به 16 میلیارد متر مکعب در سال افزایش خواهد یافت. هنگامی که خط لوله گاز با ظرفیت کامل کار کند، ترکیه 6 میلیارد متر مکعب گاز دریافت خواهد کرد و مابقی آن به اتحادیه اروپا خواهد رفت. 
دوزیول بر این واقعیت تأکید کرد که این شرکت از ابتدای ماه جولای توافق کرده است گاز را از طریق تاناپ به اروپا تحویل دهد و تکمیل خط لوله گاز ترانس آدریاتیک (TAP) که از طریق آن گاز به اروپا منتقل خواهد شد، نیز پیش بینی شده است.
تاناپ به ارزش 4.5 میلیارد یورو (4.92 میلیارد دلار) از خاک یونان، آلبانی و همچنین در امتداد بستر دریای آدریاتیک به ایتالیا خواهد رسید. این خط لوله 16 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را از مرز ترکیه و گرجستان منتقل خواهد کرد. ترکیه 6 میلیارد متر مکعب از این سوخت را از طریق تاناپ دریافت کرده و حجم باقی مانده از طریق تاپ به اروپا منتقل خواهد شد.
پروژه تاریخی تاناپ با نام "جاده ابریشم انرژی" ، در تاریخ 12 ژوئن سال گذشته در مراسمی در شهر اسکی شهر در مرکز ترکیه رسماً راه اندازی شد.
مدیرعامل تاناپ خاطرنشان کرد: قیمت سرمایه گذاری برآورد شده این پروژه به کمتر از 6.5 میلیارد دلار کاهش یافته است. ارزش تخمینی اولیه سرمایه گذاری 11.7 میلیارد دلار بود، اما ما به دلیل این که این پروژه به موقع به پایان رسید، صرفه جویی قابل توجهی عایدمان شد. علاوه بر این، به دلیل رکود در بازارهای بین‌المللی، پیمانکاران ترکیه علاقه زیادی به این پروژه نشان دادند و قیمت‌های رقابتی ارائه دادند. بنابراین، ما مزیت جدی برای قیمت داشتیم. ما انتخاب صحیحی انجام دادیم و با پیمانکاران ترکیه کار کردیم.
به گفته دوزیول، علاوه بر آذربایجان و ترکیه، اتحادیه اروپا نیز از منافع پروژه تاناپ بهره مند خواهد شد. در نتیجه، کاربران نهایی بخصوص کشورهای اروپای شرقی و همچنین اسپانیا، ایتالیا، یونان و آلمان امنیت واردات خود را افزایش داده و در بازار انرژی قدرت انتخاب خواهند داشت. با تولید حجم اضافی صادرات، ظرفیت تاناپ ممکن است به 31 میلیارد متر مکعب افزایش یابد. بنابراین، خریداران جدیدی را می‌توان در این پروژه گنجاند، گاز سایر کشورها نیز از طریق تاناپ قابل حمل است.
وی خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان گاز طبیعی دیگری نیز در منطقه وجود دارد: در شمال عراق و مدیترانه شرقی پتانسیل‌هایی وجود دارد که می‌توانیم با شرکت در کنسرسیوم‌های بین‌المللی از آنها استفاده کنیم.
 
 
Share/Save/Bookmark