کد مطلب : 23432
وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان: به آتش‌بس پایبند خواهیم بود
يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۴
وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان: به آتش‌بس پایبند خواهیم بود
با وجود ادامه تبادل آتش پراکنده در منطقه قره‌باغ، وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان در جریان مکالمه تلفنی با وزیر خارجه روسیه، بر متعهد ماندن خود به توافقات مسکو و رعایت دقیق اصول آتش‌بس تأکید کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته اعلام کرد که " سرگئی لاوروف" رئیس دستگاه دیپلماسی این کشور، یک روز بعد از مذاکرات صلح در مسکو، بار دیگر با "جیحون بایراموف" و "زهراب مناتساکانانیان" وزرای امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان مکالمه تلفنی داشت.
وزارت خارجه روسیه یادآور شد، در جریان مذاکرات دو مقام دیپلماتیک بلندپایه باکو و ایروان، بر متعهد ماندن کشورهای متبوع خود به رعایت توافقات صورت‌گرفته در روز جمعه در مسکو درخصوص برقراری آتش‌بس و لزوم رعایت دقیق آن در خط تماس درگیری‌‌ها در منطقه قره‌باغ کوهستانی تأکید کردند.
جزئیات بیشتری از محتوای مذاکرات وزرای خارجه روسیه، ارمنستان و آذربایجان فاش نشده است.
لازم به یادآوری است که روز جمعه 9 اکتبر (18 مهر ماه)، در نتیجه رایزنی‌های سه‌جانبه‌‌ای که به ابتکار طرف روسی در مسکو انجام شد، جمهوری آذربایجان و ارمنستان درباره برقراری آتش‌بس از ساعت 12:00 به وقت محلی در روز شنبه 10 اکتبر (19 مهر) به‌منظور دستیابی به اهداف انسان‌دوستانه برای تبادل زندانیان و اجساد کشته‌شدگان دو طرف درگیری توافق کردند.
علاوه بر این، مقامات باکو و ایروان توافق کردند که با میانجیگری رؤسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا (روسیه، فرانسه و آمریکا)، مذاکرات اساسی را برای دستیابی هر چه سریع‌تر به راه‌حل مسالمت‌آمیز و مورد قبول طرفین برای مناقشه قره‌باغ کوهستانی آغاز کنند و بدون تغییر ماندن شکل مذاکرات را نیز مورد تأیید قرار دادند.
با وجود این، روز گذشته و بلافاصله پس از اجرای آتش‌بس، وزارت دفاع ارمنستان از فعال شدن استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین توسط نیروهای مسلح آذربایجان در جهت جنوبی خط تماس درگیری‌ها و کشته شدن 28 نفر دیگر از نظامیان جمهوری خودخوانده قره باغ خبر داد.
در عین حال، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز از گلوله باران منطقه مسکونی اقدم توسط طرف ارمنستانی در خط ارتباطی قره باغ کوهستانی خبر داد. طبق این اطلاعات، در نتیجه آتش نیروهای ارامنه، یک غیرنظامی کشته شده است.
 
 
Share/Save/Bookmark