کد مطلب : 18492
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان : حجم گردش تجاری آذربایجان و چین 43 درصد افزایش یافته است
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۲
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان : حجم گردش تجاری آذربایجان و چین 43 درصد افزایش یافته است
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت : حجم گردش تجاری جمهوری آذربایجان و چین در سال 2017 میلادی با 43 درصد افزایش به 1.2 میلیارد دلار رسید.
 
به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از وزارت اقتصاد جمهوری آذربایجان ، «شاهین مصطفی اف» که در راس هیات اقتصادی به چین سفر کرده است ، در دیدار با «لی سیائوپان» وزیر راه چین افزود: در حال حاضر بیش از 100شرکت چینی در حوزه های مختلف اقتصاد جمهوری آذربایجان فعال هستند .
وی با اشاره به اهمیت گسترش همکاری های اقتصادی و بازرگانی با چین ، افتتاح دفتر نمایندگی بازرگانی جمهوری آذربایجان در چین را رویداد مهمی برای روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور عنوان کرد .
وی همچنین با اشاره به اینکه رئیس جمهوری آذربایجان تا به حال پنج سفر رسمی به چین داشته است ، گفت: در جریان این سفرها توافق های مهمی در جهت تقویت روابط دو کشور حاصل شده است .
وزیر اقتصاد حمهوری آذربایجان، وجود ظرفیت های بزرگ برای صادرات برخی محصولات کشاورزی و صنعتی جمهوری به چین را خاطر نشان کرد و اهمیت حمایت چین از صدور مجوز برای صادرات این محصولات را مورد تاکید قرار داد .
مصطفی اف، امکان حضور گسترده شرکت های چینی در پارک های صنعتی جمهوری آذربایجان در بخش کشاورزی ، ساختمان ، همکاری برای تولید مشترک ماشین آلات کشاورزی ، محصولات صنایع غذایی ، پنبه کاری و گردشگری را یادآور شد .
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان همچنین با اشاره به مشارکت فعال این کشور در ایجاد د الان های حمل و نقل منطقه ای از جمله دالان شرق – غرب ،گفت : در قالب ایجاد این دالان در سال گذشته خط ریلی باکو – تفلیس – قارص راه اندازی شده است .
مصطفی اف با اشاره به مزایای مسیر حمل و نقل ترانس خزر ، گفت : هیات اقتصادی جمهوری آذربایجان در قالب این سفر در کنفرانس بین المللی مربوط به نقش مسیر حمل و نقل ترانس خزر در تحقق طرح چینی یک نوار و یک راه در پکن حضور خواهد داشت .
وی افزود: جمهوری آذربایجان علاقمند به حمایت از مسیر حمل و نقل تر انس خزر بعنوان بخشی از طرح چینی یک نوار و یک راه می باشد و علاوه بر آن شرکت های چینی می توانند از تسهیلات حمل و نقل جمهوری آذربایجان از جمله در منطقه آزاد بارگانی الت و و نیز در ساخت و مدیریت ترمینال کانتینری بندر بین المللی بازرگانی باکو مشارکت داشته باشند .
وزیر راه چین نیز با اشاره به این که کشورش به توسعه روابط با جمهوری آذربایجان اهمیت خاصی قائل است ، در باره همکاری دو کشور در حوزه های مختلف از جمله حمل و نقل ترانزیت بحث کرد .
در جریان سفر شاهین مصطفی اف و هیات همراه به چین دفتر نمای ندگی بازرگانی جمهوری آذربایجان روز گذشته ( دوشنبه ) در پکن افتتاح شد .
مصطفی اف در مراسم افتتاح دفتر نمایندگی بازرگانی اعلام کرد ، چین از نظر حجم گردش تجاری در میان شرکای جمهوری آذربایجان کشور چهارم، در صادرات محصولات جمهوری آذربایجان کشور هشتم و واردات نیز کشور سوم است
 
 
Share/Save/Bookmark