کد مطلب : 18762
نقش ایران در صلح منطقه از نگاه رئیس شبکه تلویزیونی گرجستان
يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۰
نقش ایران در صلح منطقه از نگاه رئیس شبکه تلویزیونی گرجستان
به گزارش ایرنا رئیس شبکه تلویزیونی ' آرت گالری ' گرجستان با اشاره به وجود ساختار سه جانبه گرجستان ، جمهوری آذربایجان و ترکیه افزود: گسترش این ساختار و پیوستن کشوری چون ایران به آن همراه با توسعه اقتصادی به امنیت و صلح در منطقه تحرک خواهد بخشید .
تنگیز تخیلاوا روز یکشنبه در گفت و گو با پایگاه خبری 'رپورت ' جمهوری آذربایجان، افزود: دیدار آتی وزیران امور خارجه ایران ، جمهوری آذربایجان ، ترکیه و گرجستان نیز به صلح، امنیت و توسعه اقتصادی در منطقه کمک خواهد کرد .
این تحلیلگر گرجی افزود: ایران و ترکیه از قدرت بزرگی در منطقه برخوردار هستند و با مشارکت این دو کشور در طرح های مشترک آذربایجان و گرجستان انتظار می رود ساختار جدید ، سودمند شود .
تخیلاوا ، همچنین با اشاره به اینکه دیدار چهارجانبه وزیران امور خارجه ایران ، جمهوری آذربایجان ، ترکیه و گرجستان در باکو ،یک تشکل جدید است گفت : جمهوری آذربایجان ، ترکیه و گرجستان در حال حاضر طرح های مهم از جمله خط ریلی باکو – تفلیس – قارص ، خط لوله نفتی باکو – تفلیس - جیهان ، خط لوله گازی باکو – تفلیس – ارزروم ، خطوط لوله گازی نرانس آناتولی و ترانس آدریاتیک را در منطقه اجرا می کنند .
وی افزود: این طرح ها نه تنها برای منطقه بلکه برای جهان اهمیت دارد و مشارکت جمهوری اسلامی ایران که از ذخایر انرژی برخوردار است ، در این تشکل جدید نویدبخش کارهای بزرگ است .
دیدار چهارجانبه وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان ، ایران ، ترکیه و گرجستان روز 15 مارس جاری در باکو انجام می شود
 
 
Share/Save/Bookmark