کد مطلب : 21173
غیبت قابل توجه اردوغان در نشست سازمان همکاری اسلامی در مکه
شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۸
غیبت قابل توجه اردوغان در نشست سازمان همکاری اسلامی در مکه
یکی از عکاسان خبرگزاری فرانسه اعلام کرد، رئیس جمهوری ترکیه در یکی از نشست‌های کلیدی سازمان همکاری اسلامی که اوایل امروز (شنبه) در مکه به کار خود پایان داد، حضور نداشت.
به‌ گزارش ‌ایسنا، ‌به نقل از خبرگزاری فرانسه، در عوض مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه به نمایندگی از کشورش در این نشست حضور داشت.
اگر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به مکه سفر می‌کرد، این نخستین سفر وی به عربستان از زمان قتل وحشیانه جمال خاشقجی، روزنامه‌ نگار سعودی در اکتبر سال گذشته میلادی در کنسولگری عربستان در استانبول محسوب می‌شد؛ رویدادی که به وجهه بین‌المللی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان خدشه شدیدی وارد کرد.
خاشقجی یکی از مقاله نویسان روزنامه‌ واشنگتن پست در اکتبر سال گذشته کشته و بدنش تکه تکه شد؛ اقدامی که عربستان آن را یک عملیات "سرکشانه" توصیف کرده اما تحلیل‌های سازمان سیا انگشت اتهام را به طرف "محمد بن سلمان" نشانه گرفته‌اند.
دادستان‌های سعودی، ولیعهد عربستان را از این پرونده مبرا دانسته‌ و اعلام کرده‌اند که نزدیک به ۱۲ تن که در این قتل به نوعی دست داشته‌اند در بازداشت هستند و حکم اعدام در انتظار پنج تن از آنهاست.
اما علی‌رغم انکارهای ریاض، توجهات همچنان به اینکه آیا ولیعهد عربستان دستور این قتل را صادر کرده است یا خیر متمرکز است.
اردوغان اعلام کرده است که دستور قتل خاشقجی از سطوح بسیار بالای دولت ریاض صادر شده، اما مستقیماً محمد بن سلمان را مقصر ندانسته است
 
 
Share/Save/Bookmark