کد مطلب : 21713
در گفتگوی تلفنی رؤسای جمهور دو کشور؛
روسیه و اوکراین تبادل زندانیان را «گامی مثبت» ارزیابی کردند
يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۸
روسیه و اوکراین تبادل زندانیان را «گامی مثبت» ارزیابی کردند
رؤسای جمهور روسیه و اوکراین در گفتگویی تلفنی تبادل اخیر زندانیان میان دو کشور را مثبت ارزیابی کرده و آن را گامی مهم در مسیر عادی سازی روابط دو کشور قلمداد کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، سرویس مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری روسیه شامگاه شنبه اعلام کرد که «ولادیمیر پوتین» با «ولادیمیر زلنسکی» همتای اوکراینی خود بطور تلفنی گفتگو کرده است.
بنا بر این گزارش، تماس تلفنی مذکور از جانب طرف اوکراینی برقرار شده است.
سرویس مطبوعاتی کاخ کرملین همچنین اعلام کرد که دو طرف تبادل اخیر زندانیان میان روسیه و اوکراین را مثبت ارزیابی کرده و با تأکید بر جنبه انساندوستانه این تبادل، آن را اقدامی حیاتی برای عادی سازی روابط میان دو کشور قلمداد کردند.
سرویس مطبوعاتی کاخ کرملین در ادامه افزود: «در تبادل نظر دوطرف پیرامون چشم انداز برگزاری نشست نرماندی چهار، رئیس جمهور روسیه بر لزوم تداوم فعالیت فراگیر و مقدماتی جهت برگزاری نشست بعدی در چارچوبی که مفید و تسهیل کننده روند اجرای توافقات سطح بالا به ویژه مجموعه تدابیر مقرر در توافق مینسک باشد، تأکید کرد».
رؤسای جمهور دو کشور همچنین در مورد برقراری تماس تلفنی در آینده با یکدیگر توافق کردند.
به گزارش مهر، پیرو توافقات انجام شده میان کی یف و مسکو، بامداد روز شنبه هفتم سپتامبر (۱۶ شهریورماه) تبادل زندانیان میان اوکراین و روسیه انجام گرفت.
در همین رابطه، دو اتوبوس با پنجره‌های تیره و اسکورت پلیس زندان مسکو را به مقصد فرودگاه ونوکووا ترک کردند تا گروهی از زندانیان اوکراینی را با زندانیان روسِ محبوس در خاک اوکراین مبادله کنند.
این بزرگترین برنامۀ تبادل زندانیان دو کشور و نخستین مبادله از سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون است که پس از انجام مذاکراتی طولانی میان مقامات مسکو و کی‌یف ممکن شده است.
این برنامۀ تبادل زندانیان، یک پیروزی بزرگ برای ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین محسوب می‌شود؛ زیرا آزاد کردن زندانیان اوکراینیِ محبوس در روسیه، یکی از وعده‌های انتخاباتی او بود. آقای زلنسکی همچنین وعده داده است که به درگیری‌ها در شرق اوکراین پایان دهد.
خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع دولتی اوکراین شمار زندانیان مبادله شده را ۷۰ نفر اعلام کرد.
انتظار می‌رود که این تبادل، به ایجاد اعتماد میان مسکو- کی یف کمک کند و امکان انجام مذاکرات جدی پیرامون سایر موضوعات را فراهم سازد. بویژه آنکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنج‌شنبه اعلام کرد که این برنامۀ تبادل زندانیان «گامی خوب و رو به جلو برای عادی سازی روابط دوجانبه» خواهد بود.
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵