کد مطلب : 24044
سران اروپا روز سه شنبه به آنکارا سفر می‌کنند
يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۳
سران اروپا روز سه شنبه به آنکارا سفر می‌کنند
رئیس کمیسیون اروپایی و رئیس شورای اروپایی برای اولین بار در یک سال اخیر برای انجام پاره‌ای مذاکرات با رئیس جمهور ترکیه روز سه شنبه به آنکارا سفر می‌کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "تاگس اشپیگل"، برای اولین بار در یک سال گذشته روز سه شنبه مجددا دیدار مستقیمی بین سران اتحادیه اروپا و "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه انجام خواهد شد. اورزو لا فون در لاین"، رئیس کمیسیون اروپایی و "چارلز میشل"، رئیس شورای اروپایی برای انجام مذاکراتی به آنکارا سفر خواهند کرد.
این دو مقام اروپایی در چمدان خود پیشنهادات زیادی برای شروع جدید مناسبات با این شریک سرسخت که در سیاست مهاجرت برای اتحادیه اروپا غیر قابل انصراف است دارند.
اخیرا مناقشات اتحادیه اروپا با این نامزد عضویت در این اتحادیه بر سر دعواهای گازی با یونان در دریای مدیترانه تشدید شده بود. اتحادیه اروپا از سال 2019 تحریم هایی را علیه ترکیه تصویب کرده تا از اعضای خود یعنی یونان و قبرس در این مناقشات حمایت کند.
برای آنکارا از سال 1995 ایجاد یک اتحادیه گمرکی با اتحادیه اروپا اهمیت زیادی داشته و در این راستا تلاش می کند.
اتحادیه اروپا قبلا در معاهده پناهندگان با ترکیه که در سال 2016 منعقد شده بود پیشنهاد مدرنیزه کردن اتحادیه گمرکی را داده و گسترش خدمات، تدارکات عمومی و کشاورزی را مثبت ارزیابی کرده بود. حالا اتحادیه اروپا پیشنهادات جدیدی برای گسترش همکاری های تجاری با ترکیه دارد.
آنکارا همچنین مدتهاست از اتحادیه اروپا پول بیشتر برای تامین نیازهای حدود 3.7 میلیون پناهنده سوری در ترکیه را دارد. در معاهده پناهندگان در سال 2016 به اردوغان وعده کمک های 6 میلیارد یورویی داده شد که بر اساس اطلاعات کمیسیون اروپایی تا به حال 4.1 میلیارد یورو از آن پرداخت شده است. حالا سران اتحادیه اروپا آماده تداوم این کمک های مالی هستند.
اتحادیه اروپا همچنین در سال 2016 به آنکارا وعده برداشتن شرط ویزای اجباری برای شهروندان ترک برای سفر به این اتحادیه را داد ، اما این مذاکرات خیلی زود به دلیل اینکه ترکیه از اصلاح قوانین ضد تروریستی خود خودداری کرد متوقف شد.
 
 
Share/Save/Bookmark