کد مطلب : 17844
روسیه و چین نشست شورای امنیت پیرامون بحران ونزوئلا را تحریم کردند
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۴
کشورهای روسیه، چین، مصر و بولیوی نشست عمومی و غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون بحران ونزوئلا را تحریم کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، کشورهای روسیه، چین، مصر و بولیوی نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون بحران ونزوئلا را که به درخواست آمریکا و ایتالیا برگزار شد، تحریم کردند و اعلام نمودند که این شورای ۱۵ عضوی نباید در این موضوع ورود نماید.
«واسیلی نبنزیا» سفیر روسیه در سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت که «موضوع [این نشست] مداخله در امور داخلی ونزوئلاست». وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که ونزوئلا بتواند مسائل خود را بطور مسالمت آمیز و بدون مداخله خارجی حل و فصل نماید.
گفتنی است که «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در این نشست گفت: «این واقعیت که دولت (ونزوئلا) تا آنجا پیش می رود که سعی می کند افراد را از حضور در این نشست بازدارد(!) یک جرم است و این مایه تأسف است».
هیلی در ادامه مدعی شد که «دولت آمریکا از سوی شرکای منطقه ای خود برای عدم برگزاری این نشست تحت فشار قرار گرفت».
«لوئیس برمودز» معاون سفیر اروگوئه در سازمان ملل متحد که در این نشست شورای امنیت شرکت کرده بود، گفت که کشور متبوع وی، «وضعیت کنونی ونزوئلا را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی نمی داند».
شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه بعد از ظهر در نشستی غیر رسمی و بنا به درخواست ایتالیا و آمریکا، درباره بحران سیاسی ونزوئلا تشکیل جلسه داد.
محور گفتگوها در این نشست، بررسی وخامت اوضاع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور نفت‌خیز ونزوئلا و همچنین نقش جامعه بین‌الملل در یافتن راه حل دیپلماتیک برای پایان خشونت‌ها عنوان شد.
از جمله سخنرانان این نشست می توان به «زید رعد الحسین» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اشاره کرد.
گفتنی است ونزوئلا از ماه میلادی آوریل به دفعات شاهد تظاهرات و درگیری‌های خیابانی بوده است که به تحریک اپوزیسیون غربگرای این کشور انجام شده است.
از جمله دلایل مخالفت‌های مردمی می‌توان به ضعف اقتصادی دولت کاراکاس اشاره کرد که ناشی از کاهش جهانی قیمت نفت و تاثیر آن بر اقتصاد ونزوئلا است.
 
 
Share/Save/Bookmark