کد مطلب : 22479
تنهایی ترکیه در سیاست خارجی و تهدید بزرگ از نظر عبدالله گل
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۹
تنهایی ترکیه در سیاست خارجی و تهدید بزرگ از نظر عبدالله گل
رئیس جمهور سابق ترکیه در مورد زبان و ادبیات سیاسی در ترکیه٬ معتقد است که زبان دولتمردان بر اساس اصل جذب نیست و غالباً اهل دفع هستند و نمی‌توانند زبان و منش سیاسی خاصی به کار بگیرند که آغوش گسترده‌ای رو به همه اقشار جامعه داشته باشد.
 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ گفت‌وگوی روزنامه قرار با عبدالله گل رئیس جمهور سابق ترکیه٬ واکنش‌های گسترده‌ای دنبال آورد.
روزنامه قرار که در سالیان اخیر به تریبون سیاسی نویسندگان و فعالان سیاسی نزدیک به گل و داوود اوغلو تبدیل شده٬ با سه مصاحبه مفصل با سه دوست سابق اردوغان یعنی علی باباجان٬ احمد داوود اوغلو و عبدالله گل٬ صدای مخالفین را به گوش مردم ترکیه٬ رسانده است.
همچنان که پیش‌بینی می‌شد٬ گفت‌وگوی روزنامه قرار با عبدالله گل٬ واکنش‌های فراوانی به دنبال داشت و دیشب ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز به بسیاری از حرف‌های او واکنش منفی نشان داد.
گل در این مصاحبه به تظاهرات مردمی مخالفین اردوغان در واقعه گزی پارک اشاره کرده و گفته است: من به گزی پارک افتخار می‌کنم و معتقدم که دولت باید تحمل صدای مخالف را در خود به وجود بیاورد.
این سخن گل٬ به شدت توسط سخنگوی اردوغان مورد انتقاد قرار گرفت و برخی از روزنامه‌های ملی گرا- کمالیست نیز به این اشاره کردند که عبدالله گل٬ از ملی‌گرا شدن محافظه‌کاران ترکیه٬ ناراحت و نگران شده است.
بخش نخست این مصاحبه دیروز به صورت اختصاصی توسط تسنیم٬ ترجمه  و منتشر شد و اینک بخش پایانی آن٬ از نظر خوانندگان می‌گذرد.
 
 
Share/Save/Bookmark