کد مطلب : 22929
در مصاحبه با بی ‎بی‎ سی؛
رئیس سرویس اطلاعاتی روسیه: واشنگتن مرکز جهان نیست
يکشنبه ۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۴
رئیس سرویس اطلاعاتی روسیه: واشنگتن مرکز جهان نیست
برجسته‌ترین مقام اطلاعاتی روسیه در گفتگو با بی‌بی‌سی، زوال اعتماد میان روسیه و غرب را محصول تلاش آمریکا برای حکمرانی بر جهان توصیف کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، «سرگئی ناریشکین» رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه در مصاحبه‌ای اختصاصی با بی‌بی‌سی، آمریکا را به تلاش برای تسلط بر جهان متهم کرد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دلیل تشدید تنش‌های غرب و روسیه چیست، گفت: برخی سیاستمداران غربی توقعات نابه‌جایی دارند. فکر می‌کنند که می‌شود جهان را از یک مرکز اداره کرد و این مرکز هم واشنگتن است. همه ما از جمله سیاستمداران آن سوی اقیانوس اطلس باید این موضوع را به خاطر بسپاریم.
ناریشکین در پاسخ به اینکه سران غرب اغلب روسیه را به جنگ هیبریدی علیه خود آن هم با توسل به ابزارهایی چون دروغ‌پراکنی و حملات سایبری متهم می‌کنند، گفت: چگونه آنها از (اتهام) رواج اطلاعات غلط حرف می‌زنند؟ واقعیت این است که روسیه صادقانه به ایتالیا برای مقابله با کرونا پیشنهاد کمک داد. این چه جور اطلاعات غلطی است (که آنها می‌گویند)؟
رئیس سرویس اطلاعاتی روسیه با اشاره به واقعه «سالزبری» که در جریان آن یک جاسوس دوجانبه روسی-انگلیسی مسموم شد؛ گفت: این عدم اعتماد میان روسیه و غرب دوجانبه است. ما به آنچه مقامات دولتی انگلیس درباره سالزبری می‌گویند؛ اعتمادی نداریم. اینکه بگویند به احتمال زیاد روسیه در این قضیه دخیل بوده، ما را قانع نمی‌کند. باید بگویم متاسفیم که این اعتماد به واسطه آنچه این روزها اتفاق می‌افتد در حال زایل شدن است.
ناریشکین افزود: تازه‌ترین رویداد سیاسی بیانیه آمریکا درباره معاهده آسمان‌های باز بود. این معاهده بخش کلیدی از آن چیزی است که تحت عنوان اعتماد می‌شناسیم. آیا واقعاً می‌توان چنین معاهده‌ای را پاره کرد؟
وی در پاسخ به این اتهام که روسیه با اهداف سیاسی به دنبال بازنویسی تاریخ است، گفت: ما هم مانند هر حاکمیت مستقلی به دنبال دفاع از منافع ملی‌مان هستیم فارغ از اینکه این منافع مربوط به حال، گذشته یا آینده باشد. ما با ۲۷ میلیون کشته، بهای سنگینی برای پیروزی در جنگ دوم جهانی پرداختیم. اما خیلی از جوانان غربی و اروپای شرقی فکر می‌کنند این (پیروزی) به تنهایی از آن آمریکا بود. چنین تجاهلی (درباره نقش روسیه) تصادفی نیست. آنها می‌خواهند این حس را ایجاد کنند که هر اقدام خوبی در گذشته و آینده، فقط با یک کشور در ارتباط است: آمریکا
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵