کد مطلب : 17655
چین در تاجیکستان دانشگاه می‌سازد
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۷
چین در تاجیکستان دانشگاه می‌سازد
چین طرح ساخت یک دانشگاه جدید بین المللی را برای 40 هزار دانشجو در تاجیکستان به حکومت این کشور ارائه کرده است.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سایت اخبار آسیای مرکزی، چان لو نماینده مرکز فناوری‌های نوین شهر چین داوی چین گفته است که در این دانشگاه 42 رشته از جمله مهندسی، داروسازی، زبان‌های خارجی، فناوری‌های جدید ارتباطی و فعالیت در بخش خصوصی تدریس خواهد شد.
وی تأکید کرده است این دانشگاه که با مساعدت شرکت تاجیکستانی فیض جامی احداث می شود برای پنج هزار استاد و 40 هزار دانشجو زمینه تدریس و آموزش علوم مختلف را فراهم می سازد.
به گفته این مقام چینی در دانشگاه جدید بین المللی چین در تاجیکستان دانشجویان دیگر کشورهای آسیای مرکزی از جمله ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرفیزستان نیز پذیرش خواهند شد.
طرح تأسیس دانشگاه بین المللی چینی و ساخت یک کارخانه جدید سیمان در تاجیکستان در دیدار اخیر امام علی رحمان با فعالان بخش خصوصی این کشور مورد بررسی قرار گرفت.
به گفته حسین صفراف مدیر شرکت تاجیکستانی فیض جامی، رحمان با استقبال از این طرح به کمیته دولتی مدیریت اموال دولتی و سرمایه گذاری تاجیکستان دستور داده است که این پیشنهاد را اجرا کنند.   
چین از مهم‌ترین کشورهای خارجی سرمایه گذار در اقتصاد تاجیکستان به حساب می آید و معاملات تجاری این دو کشور سالانه به دو میلیارد دلار می‌رسد
 
 
Share/Save/Bookmark