کد مطلب : 23261
با هدف به چالش کشیدن روسیه؛
آمریکا ۱۵۰ جنگنده نسل ۵ در قطب شمال مستقر می‌کند
سه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۳
آمریکا ۱۵۰ جنگنده نسل ۵ در قطب شمال مستقر می‌کند
یک سناتور آمریکایی می‌گوید واشنگتن برای به رخ کشیدن قدرتش در برابر روسیه و چین، ناوگانی بزرگ از جنگنده‌های اف ۳۵ و اف ۲۲ را در قطب شمال مستقر خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «دان سالیوان» سناتور جمهوریخواه ایالت «آلاسکا» می‌گوید به زودی دولت واشنگتن ناوگانی هوایی مجهز به ۱۵۰ فروند از جنگنده‌های اف ۳۵ و اف ۲۲ را به منطقه آرکتیک یا قطب شمال، اعزام خواهد کرد.
این بزرگترین ناوگان متمرکز از جنگنده‌های نسل پنجم آمریکا در سراسر جهان خواهد بود حال آنکه به ادعای سالیوان، هدف اصلی این است که به چین و روسیه بفهمانیم واشنگتن برای دفاع از منافع و برتری نظامی در منطقه شمالگان مصمم است.
این خبر در حالی اعلام می‌شود که چندی پیش، نیروی دریایی انگلیس از قصد شماری از کشورهای ناتو برای انجام رزمایش نظامی در آرکتیک خبر داد و مدعی شد این اقدام با انگیزه کمک به حفظ صلح در منطقه انجام می‌شود.
این رزمایش با مشارکت نیروی دریایی انگلیس، آمریکا، نروژ و دانمارک در اقیانوس شمالگان و به بهانه حق آزادی کشتیرانی در آب‌های بین‌المللی برگزار خواهد شد.
همزمان، «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه هشدار می‌دهد که ناتو در حال بازگشت به مناقشات دوره جنگ سرد است و مسکو از قدرت‌نمایی نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی به ویژه افزایش پروازهای جاسوسی آنها در مجاورت مرزهای روسیه، نگران است.
 
 
Share/Save/Bookmark