کد مطلب : 19211
رسانه‌های روس از امکان دیدار روسای‌جمهور روسیه و گرجستان خبر می‌دهند
شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۵
مقامات مسکو و تفلیس از امکان مذاکرات دوجانبه در بالاترین سطح، برای نخستین بار بعد از جنگ سال ۲۰۰۸ بین روسیه و گرجستان خبر دادند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رورزنامه «کامرسنت»،چاپ مسکو امروز نوشت: اظهاراتی از تفلیس و مسکو در مورد امکان دیدار روسای جمهوری گرجستان و روسیه که روابط دیپلماتیک آنها بعد از جنگ سال 2008 قطع شد، به گوش می رسد. نخست "گئورگی مارگویلاشویلی" رئیس جمهوری گرجستان از علاقه مندی خود برای دیدار و گفت‌وگو با  "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه سخن گفت. مارگویلاشویلی روز چهارشنبه در ریان سخنرانی خود برای دانشجویان دانشگاه تفلیس تاکید کرد که چنین ملاقاتی می تواند راهی برای بررسی مشکلات بسیار مهم در روابط دو کشور باشد.
سپس "گریگوری کاراسین" معاون وزیر امور خارجه روسیه به این اظهارات واکنش نشان داده و چنین ملاقاتی را از لحاظ تئوری ممکن دانست، ولی یادآور شد که این دیدار نیازمند فراهم سازی مقدمات لازم است که بسیار طول خواهد کشید و در آینده نزدیک ممکن نیست.
البته سایر سیاستمداران گرجی نسبت به این مسئله چندان خوش بین نبوده و معتقدند که دو طرف برای مذاکره در بالاترین سطح آمادگی نداشته و هدف رهبر گرجستان از مطرح کردن این موضوع، تنها جلب توجه‌ها به سمت خود، در آستانه پایان دوره اختیاراتش است.
"زوراب آباشیدزه" نماینده ویژه نخست وزیر گرجستان در امور حل و فصل روابط با روسیه به این روزنامه گفت: «ما بارها اعلام کرده ایم که چنین نشستی تنها در صورتی ممکن است که ما از نتیجه مثبت آن مطمئن باشیم و این دیدار بتواند حداقل قدمی به سمت حل و فصل مشکلات بردارد. به همین دلیل لازم است تا ابتدا شرایط لازم برای آن به خوبی فراهم شود.»

برای برقراری روابط با روسیه، مواضع پارلمان گرجستان اهمیت دارد

یک نماینده مخالف در پارلمان گرجستان نیز با اشاره به باقی ماندن تنها چند ماه از دوره ریاست جمهوری مارگویلاشویلی گفت، وی قصد دارد دوباره نامزد این پست شود و تنها به این دلیل قصد جلب توجه و کسب محبوبیت دارد.
کارشناسان گرجی نیز امکان دیدار روسای جمهوری روسیه و گرجستان را بعید دانسته و مواضع نه رئیس جمهوری، بلکه پارلمان گرجستان در رابطه با روسیه را مهم و تعیین کننده می دانند.
"نینو بورجانادزه" رئیس سابق پارلمان گرجستان که در سالهای 2003 و 2007 نامزد پست ریاست جمهوری این کشور شده و با "ولادیمیر پوتین" هم ملاقات کرده، در تفسیر اظهارات رئیس جمهوری این کشور گفت: « گئورگی مارگویلاشویلی 4 سال طول کشیده تا به اهمیت دیدار با رئیس جمهوری روسیه برای دست یابی به منافع گرجستان پی ببرد، ولی اکنون دیگر برای چنین ابتکارعملی از سوی وی، دیگر کاملا دیر شده است.»
Share/Save/Bookmark