کد مطلب : 19301
پایان سفر رئیس دفتر رئیس جمهور کشورمان به باکو
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۷
سفر کوتاه محمود واعظي به جمهوري آذربايجان دوشنبه 14 خرداد پس از دیدار با رئیس جمهور ، نخست وزیر و وزیر اقتصاد و رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور به پایان رسید.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما از باکو؛ سفر کوتاه رئیس دفتر رئیس جمهور کشورمان به باکو پایتخت جمهوری آذربایجان دوشنبه 14 خرداد پس از دیدار با رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر اقتصاد و رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور به پایان رسید. در دیدار محمود واعظی با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان علاوه بر مرور توافقنامه های امضاء شده بین دو کشور ، اوضاع سیاسی منطقه نیز بررسی شد.
رئیس دفتر رئیس جمهور ایران در پایان این سفر، به تشریح نتایج سفر خود پرداخت و گفت: این سفر کوتاه ولی مفید و پربار بود. واعظی دیدار با رئیس جمهور آذربایجان را بسیار ثمربخش توصیف کرد و گفت : در این دیدار مسائل بین المللی و یکجانبه گرایی امریکا در عرصه سیاست و تجارت را مطرح کردیم و خوشبختانه دیدگاه های بسیار نزدیکی با ایشان داشتیم.
وی افزود: در این ملاقات ضمن مرور اوضاع منطقه ، هر دو طرف با توجه به شرایط حساس منطقه در مورد تحکیم ثبات ، امنیت و صلح از سوی همه کشورها تاکید داشتند .
واعظی اظهار داشت : با توجه به مشکلاتی که در سوریه ، فلسطین و عراق ، یمن و افغانستان وجود دارد ، تحلیل ایران را مطرح کردیم و قرار بر این شد که رایزنی های سیاسی در خصوص اوضاع منطقه ادامه پیدا کند.
وی افزود : علاوه بر مسائل سیاسی و منطقه ای و بین المللی ، در مورد روابط دوجانبه و مسائل اقتصادی مانند کریدور شمال - جنوب و راه آهن رشت - آستارا که راه آهن سراسری ایران را به راه آهن جمهوری آذربایجان و منطقه متصل می کند، بحث و تبادل نظر شد.
رئیس دفتر رئیس جمهور ایران تصریح کرد : در دیدار با رئیس جمهور آذربایجان در مورد همکاری های تجاری و امتیازهای اقتصادی دو کشور مذاکره و بر اولویت بخشی به همکاری دو کشور با یکدیگر تاکید کردیم. همکاری ها در زمینه کشاورزی ، گردشگری و فرهنگی میان دو کشور در شرایط مطلوبی قرار دارد و ما باید بدنبال ظرفیت های جدید همکاری باشیم .
وی گفت : قرار دادی که برای اکتشاف در دریای خزر بین ایران و جمهوری آذربایجان منعقد شده به خوبی در حال پیشرفت است . در زمینه همکاری ها در بخش بهداشت نیز تصمیم مهمی در این سفر گرفته شد و امیدواریم ظرف 18 ماه بتوانیم کارخانه داروسازی ایران در جمهوری آذربایجان را نهایی کنیم.
وی در پایان اظهار داشت : در آینده نزدیک وزیر بهداشت و درمان ایران و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به باکو سفر خواهند کرد.
رئیس دفتر رئیس جمهور کشورمان در دیدار با «شاهین مصطفی اف» وزیر اقتصاد و رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی هم به بررسی روند همکاری های دو جانبه و زمینه های جدید همکاری پرداخت.
«شاهین مصطفی اف» پس از دیدار با محمود واعظی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما در باکو با اشاره به توسعه مناسبات دو کشور گفت : میان جمهوری آذربایجان و ایران هیچ مسئله حل نشدنی یا حل نشده وجود ندارد.
وی افزود کارخانه مشترک دو کشور از آغاز سال فعالیت خود را در منطقه « نفت چالا» در حومه باکو شروع کرده است و در هفته جاری تولیدات آن به فروش می رسد و خوشبختانه نهادها و سازمان های دولتی جمهوری آذربایجان از مشتریان و متقاضیان محصولات این کارخانه هستند. مصطفی اف همچنین صادرات برق به ایران از چند روز گذشته که 24 ساعته شده ، گمرک مرزی بیله سوار ، آستارا و جلفا و فعالیت و همکاری در زمینه انرژی در حوزه خزر را از جمله همکاری های اخیر دو کشور اعلام کرد و افزود روابط دو کشور رو به گسترش است.
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵