کد مطلب : 22136
پایتخت قزاقستان امروز میزبان چهاردهمین دور مذاکرات صلح سوریه
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۴
پایتخت قزاقستان امروز میزبان چهاردهمین دور مذاکرات صلح سوریه
چهاردهمین دور نشست کشورهای ضامن آتش‌بس در سوریه (روند آستانه) امروز (سه‌شنبه) به مدت دو روز در پایتخت قزاقستان آغاز به کار کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از عربی‌۲۱، چهاردهمین دور نشست کشورهای ضامن آتش‌بس در سوریه (روند آستانه) امروز و فردا با حضور گی‌یر، پدرسن، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه و نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه در نورسلطان، پایتخت قزاقستان برگزار می‌شود.
در همین راستا، لاورنتیف در جریان دیدار با هیئت دولت سوریه در چارچوب چهاردهمین نشست روند آستانه گفت: شاهد برخی موانع و مشکلات در مسیر فعالیت کمیته تدوین قانون اساسی سوریه هستیم، اما طبق ارزیابی‌های ما، می‌توان از این موانع عبور کرد.
وی افزود: این دیدارها در چارچوب روند آستانه برای ما به یک عادت خوب برای تبادل نظر و هماهنگی تبدیل شده است. ما همزمان با تحولات میدانی و تحولات در روند سیاسی، در آستانه با یکدیگر دیدار می‌کنیم.
این مقام روس ادامه داد: بدین ترتیب تسلط دوباره نیروهای دولت سوریه بر مواضع جدید در شمال شرق سوریه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
بشار الجعفری نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران در حاشیه این نشست اظهار کرد که تلاش‌های دمشق برای مقابله با تروریسم شاهد آرامش در استان ادلب نخواهد بود.
وی در پاسخ به سؤالی درباره صحت و سقم اخبار منتشر شده درباره آرامش اوضاع در جنوب ادلب، افزود: "به هیچ وجه آرامش در روند مقابله با تروریسم وجود ندارد.
در همین راستا، علی‌بیک صمدیارف، سخنگوی وزارت امور خارجه قزاقستان دوشنبه گفت: تمامی طرف‌های روند آستانه برای حضور در این نشست اعلام آمادگی کرده‌اند.
وی افزود: سادات اونال، معاون وزیر خارجه ترکیه در رأس هیئت این کشور در چهاردهمین دور نشست آستانه مشارکت می‌کند و الکساندر لاورنتیف، نماینده روسیه در سوریه نیز رئیس هیئت مسکو در این نشست است.
صمدیاراف ادامه داد: علی اصغر حاجی، دستیار ارشد وزیر خارجه ایران در امور سیاسی نیز در رأس هیئت ایران در نشست مذکور حضور خواهد یافت وپدرسن نیز نقش ناظر را ایفا خواهد کرد.
در همین حال، روزنامه الوطن سوریه گزارش داد که هیئت دولت سوریه به ریاست بشار الجعفری، نماینده دائم این کشور در سازمان ملل دمشق را به مقصد نورسلطان ترک کرد.
این درحالی است که هیئت اپوزیسیون سوریه تا بدین لحظه اعلام نکرده است که در این نشست مشارکت خواهد کرد یا خیر.
قرار است در این نشست تحولات ادلب، روند سیاسی و فعالیت کمیته تدوین قانون اساسی سوریه مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.
سیزدهمین دور نشست کشورهای ضامن آتش‌بس در سوریه دهم مرداد و با حضور لبنان و عراق به عنوان ناظر در پایتخت قزاقستان برگزار شد.
 
 
Share/Save/Bookmark