کد مطلب : 21227
خبرهای کوتاه از نشست سران سیکا در دوشنبه
يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۲
خبرهای کوتاه از نشست سران سیکا در دوشنبه
میهمانان نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا -سیکا- در شهر دوشنبه علاوه بر سخنرانی در اجلاس، دیدارهای دوجانبه ای نیز برگزار کردند.
-امامعلی رحمان ریسجمهور تاجیکستان امروز با عبدالله عبدالله‌، رئیس اجرایی دولت وحدت ملّی افغانستان، شیخ تمیم بین حمد آل ثانی، امیر قطر،  دانگ تخ نگاک تخین، نایب ریس جمهوری ویتنام و خون سین، نخست‌وزیر کمباجه دیدار و رایزنی کرد.
روز 14 ژوئن نیز رییس جمهور تاجیکستان در حاشیه‌ نشست سیکا در قصر ملت با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیدار و گفتگو کرد. دو طرف با اظهار رضایت از سطح همکاریهای دو کشور، روند اجرای اسناد قبلاً امضاشده، همکاری نهادهای دو کشور در راه گسترش مناسبت های گوناگونجنبه و توافقات به دستامده را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
 -عصر 14 ژوئن امامعلی رحمان با شی جن پینگ، رئیس جمهور چین نیز دیدار و گفت وگو کرد. در این دیدار جانب ها اظهار اطمینان کردند، که نتیجه‌های کار کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) برای تحکیم و توسعه مناسبات و همکاری کشورهای منطقه و حل مسائل مبرم جامعه جهانی مساعدت خواهد کرد.
- رحمان روز 14 ژوئن در حاشیه‌ این نشست همچنین با شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان و قاسم جامرت تاکه‌یف، رئیس جمهور جدید قزاقستان دیدار و سپس با رجب طییب اوردوغان، رئیس جمهورترکیه  در باره مسائل امنیتی، حل مشکلات سیاسی افغانستان، مبارزه مشترک با تهدید و خطرها، از جمله با خطرات تروریزم و افراطگرایی دینی و گردش غیرقانونی مواد مخدِر رایزنی کردند.
- حسن روحانی رییس جمهوری ایران و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر روز شنبه در دیداری در حاشیه اجلاس سیکا در دوشنبه، حل اختلافات در منطقه را تنها از راه گفت و گو و همکاری جمعی قابل حل دانستند و بر ضرورت همکاری های تهران و دوحه برای کمک به وحدت و یکپارچگی جهان اسلام تأکید کردند.
- ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در دیدار شیخ تمیم بن حمد آل ثانی گفت قطر یک شریک مهم و مورد اعتماد در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا است و همکاری میان دوحه و مسکو در مسائل مربوط به اوضاع منطقه دارای اهمیت بسیار است.
- شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در سخنرانی خود در اجلاس سیکا، از کشورهای آسیایی و شریکان آنها خواست از ایده ایجاد امنیت مشترک، فراگیر، پایدار و مبتنی بر همکاری دفاع کنند و برای ایجاد یک ساختار امنیت منطقه‌ای که ویژگی های آسیایی داشته باشد، تلاش کنند تا بتوان به این طریق امنیت جمعی در قاره آسیا را تضمین کرد.
- حسن روحانی در دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در حاشیه پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا گفت تهران علاقه مند به توسعه روابط با آنکارا در همه عرصه ها بویژه در بخش های اقتصادی و تجاری است و حجم مبادلات سالانه دو کشور باید به رقم ۳۰ میلیارد دلار برسد.
- روحانی در دیدار عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان که قبل از آغاز پنجمین کنفرانس سیکا برگزار شد نیز گفت: علاوه بر آسیبهای اجتماعی، بخش عمده ای از تامین مالی تروریسم از قاچاق مواد مخدر انجام می شود و این مسئله ضرورت مبارزه همه جانبه و هماهنگ با قاچاق مواد مخدر را بیشتر می‌کند. رییس اجرایی دولت افغانستان نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت ها و کمک های جمهوری اسلامی ایران به مردم افغانستان، بر تقویت همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی و تجاری تاکید کرد
 
Share/Save/Bookmark