کد مطلب : 21407
مذاکرات ترکیه با شرکت های چینی و روسی برای اکتشاف در دریای مدیترانه
شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۷
مذاکرات ترکیه با شرکت های چینی و روسی برای اکتشاف در دریای مدیترانه
ترکیه با شرکت هایی از چین و روسیه در زمینه اکتشافات زمین شناسی در شرق دریای مدیترانه در حال گفتگو است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه العام کرد که این کشور در حال مذاکره با شرکت هایی از چین و روسیه برای گسترش اکتشافات زمین شناسی در شرق دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل قبرس است.
اخیرا، وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه ترکیه به دلیل فعالیت های اکتشاف ذخایر هیدروکربنی در شرق مدیترانه تایید کردند. با توجه به ادامه کار اکتشافی غیرقانونی ترکیه، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت تا مذاکرات مربوط به توافق جامع حمل و نقل هوایی را متوقف کند. همچنین تصمیم گرفته شد دیدارهای آتی در سطح سران تا مدت نامحدود برگزار نشود. علاوه بر این، شورای اتحادیه اروپا کاهش حمایت مالی ترکیه را برای سال آینده پیشنهاد داده و از بانک سرمایه گذاری اروپا خواست تا در مورد فعالیت‌های خود در رابطه با این کشور تجدید نظر کند.
در عین حال، اگر فعالیت‌های اکتشافی ترکیه متوقف نشود، اتحادیه اروپا آماده اعمال تحریم‌های سخت‌تری علیه ترکیه از جمله اقدامات محدودکننده علیه شرکت ها یا افرادی که در این فعالیت های اکتشافی همکاری می کنند خواهد بود.
اخیرا ترکیه با نقض مرزهای منطقه انحصاری اقتصادی قبرس، کشتی حفاری فاتح را به این منطقه فرستاده بود. در آنکارا گفته می‌شود که حفاری تا 3 سپتامبر ادامه خواهد یافت. مقامات قبرس در روز 10 ژوئن مجوز دستگیری اعضای خدمه کشتی ترکیه را صادر کردند. با وجود این، در تاریخ 8 ژوئیه، ترکیه کشتی حفاری دیگری با نام یاووز را برای اکتشافات زمین شناسی در بستر دریا به شبه جزیره کارپاس در سواحل شمالی قبرس فرستاد. جمهوری ترک قبرس شمالی مجمور کار در این منطقه را برای شرکت دولتی نفت ترکیه صادر کرده بود.
اعزام کشتی یاووز اعتراض مصر را نیز به دنبال داشت. وزارت امور خارجه مصر در این مورد بیانیه‌ای صادر کرده و از ترکیه خواست به فعالیت‌های حفاری خود در شرق مدیترانه خاتمه داده و به مبانی حقوق بین‌الملل احترام بگذارد. مصر همچنین اعلام کرده که اقدامات ترکیه موجب تهدید ثبات در شرق مدیترانه خواهد شد. برخی از رسانه‌های ترکیه٬ پیش‌تر اعلام کرده بودند که مصر با همکاری یک شرکت صهیونیستی قصد دارد در شرق مدیترانه در پروژه‌های حفاری گاز٬ حضور پیدا کند.
در تاریخ 16 ژوئیه اتحادیه اروپا از اقدامات حفاری ترکیه در این منطقه انتقاد کرد و هشدار داد که در حال آماده کردن اقدامات مناسبی است.
با این حال، فاتح دونمز وزیر انرژی ترکیه گفت که جستجوی ذخایر هیدروکربنی ادامه خواهد یافت. وی افزود که فعالیت های حفاری را براساس حقوق قانونی خود انجام خواهیم داد
 
 
Share/Save/Bookmark