کد مطلب : 23577
تجمع طرفداران مخالفان در پایتخت گرجستان به خشونت کشیده شد
دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۷
تجمع طرفداران مخالفان در پایتخت گرجستان به خشونت کشیده شد
معترضین به نتیجه انتخابات پارلمانی در گرجستان، روز یکشنبه در مقابل ساختمان پارلمان و کمیسیون مرکزی انتخابات تجمع کردند که به دخالت نیروهای امنیتی و ظاهراً حتی استفاده از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن جمعیت انجامید.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»،  در حالی‌که رسانه‌های گرجستان از استفاده نیروهای امنیتی از گاز اشک آور برای متفرق کردن تجمع معترضین در مقابل ساختمان کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور در تفلیس در روز یکشنبه خبر دادند، "کاخابر سابانادزه" معاون وزیر کشور گرجستان استفاده از گاز اشک آور علیه معترضین را تکذیب کرد.
سابانادزه در یک کنفرانس مطبوعاتی، با اشاره به اینکه اطلاعات نادرست در حال گسترش است و هدف از آن تنها برای تحریک مردم است، گفت: «من می خواهم تأکید کنم که پلیس از گاز استفاده نکرده است.»
این در حالی است که برخی شبکه‌های تلویزیونی گرجستان، اطلاعاتی درباره استفاده از گاز علیه معترضان منتشر کرد. طبق این گزارش‌ها، در نتیجه این اقدام که با هدف پراکنده کردن معترضین صورت گرفت، چندین نفر زخمی شدند و برخی از آنها توسط تیم‌های اورژانس مستقر در محل، تحت درمان قرار گرفتند.
قبل از تجمع اعتراض آمیز در نزدیکی کمیسیون مرکزی انتخابات گرجستان، معترضین در نزدیکی ساختمان پارلمان این کشور تجمع کرده بودند. در این تجمع، رهبران مخالفین به مقامات تفلیس هشدار دادند که باید رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات را برکنار کنند و از آنجا که خواسته‌های مخالفان مورد توجه قرار نگرفت، طرفداران آنها تصمیم گرفتند تا ساختمان اینکمیسیون را تحت محاصره خود درآورند.
معترضین به نتایج انتخابات پارلمانی در گرجستان بعد از استفاده از ماشین‌های آب پاش پراکنده شدند. علاوه بر این، به گفته شاهدین عینی، صدای شلیک‌های هوایی نیز به گوش می‌رسید. در پاسخ، معترضین هم شروع به پرتاب سنگ به سمت مأموران اجرای قانون کردند.
انتخابات پارلمانی در گرجستان در تاریخ 31 اکتبر (10 آبان ماه) برگزار شد. حزب حاکم «رویای گرجستان» با کسب 48.15 درصد آرا به پیروزی رسید. پس از آن، اعتراضات در این کشور آغاز شد. مخالفان در گرجستان که این نتیجه را به رسمیت نمی‌شناسند، قصد دارند روزانه تجمع‌هایی را تا برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار کنند.
 
 
Share/Save/Bookmark