کد مطلب : 21777
صدور حکم جدید حبس برای دمیرتاش
شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۴
صدور حکم جدید حبس برای دمیرتاش
دادستانی آنکارا با صدور حکم جدیدی مانع از آزادی رهبران سابق حزب دموکراتیک خلق‌ها شد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه جمهوریت٬ با صدور حکم دادگاه حقوق بشر اروپا و پایان دوران محکومیت صلاح الدین دمیرتاش رهبر سابق حزب دموکراتیک خلق‌ها٬ انتظار می‌رفت که در روزهای آتی٬ وی از زندان آزاد شود. اما دستگاه قضای ترکیه تصمیم گرفت با صدور حکمی جدید٬ مانع از آزادی دمیرتاش شده و برای  دیگر رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها یعنی خانم فیگن یوکسک داغ نیز حکم جدید در نظر گرفته شود.
دادگاه آنکارا اعلام کرده که دمیرتاش در سال 2014 میلادی شهروندان کُرد را در حمایت از مردم کوبانی به خیابان‌ها فرا خوانده و در درگیری بین مردم و پلیس بیش از 20 نفر کشته شده‌اند و دمیرتاش در این ماجرا٬ مقصر است و به اتهام تحریک مردم به خشونت و تهدید امنیت ملی٬ باید در زندان بماند.
رمضان دمیر از وکلای دمیرتاش در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرد: ما منتظر آزادی دمیرتاش بودیم. بر اساس بدیهی‌ترین مبانی حقوقی٬ نمی‌توان فردی را به خاطر ارتکاب یک جرم٬ دو بار محاکمه کرد و دو بار به او جزا داد اما متاسفانه ظاهراً در دستگاه قضای ترکیه٬ حتی این اصل بدیهی در مورد کردها رعایت نمی‌شود.
دمیرتاش که خودش هم حقوقدان و وکیل مدافع بوده٬ از زندان ادیرنه با ارسال چند توییت٬ به حکم دادستانی آنکارا واکنش نشان داده و نوشت: در این کشور٬ نه دستگاه قضا وجود دارد٬ نه قانون٬ نه قاضی و عدالت. این فقط مشکل ما نیست و برای تمام ترکیه چنین است.
وی افزود: این روزها در ترکیه در مورد بسته جدید اصلاح دستگاه قضا صحبت می‌شود. بفرمایید! این هم اصلاح دستگاه قضا. مگر چیز دیگری می‌خواستید؟
دمیرتاش تاکنون دو بار در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با اردوغان رقابت کرده و در دوران مذاکرات صلح بین ترکیه و پ.ک.ک در سال 2013 تا اوایل 2015 نقش مهمی ایفا کرده بود.
 
 
Share/Save/Bookmark