کد مطلب : 9120
زنان تاجر مسلمان در تاتارستان
روز 20 اگوس سال گذشته در شهر غازان پایتخت تاتارستان اولین کلوپ زنان تاجر مسلمان تشکیل شد.
دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۳
زنان تاجر مسلمان در تاتارستان
این کلوپ زیر نظر مسجد «یاردم» فعالیت می کند که در سراسر روسیه به خاطر دارا بودن مرکز بازتوانی برای نابینایان شناخته شده است.
ملکه هلموالدینوا مدرس و مدیر مرکز است. این زن مسلمان تعداد زیادی از زنان را در سنین مختلف و با مشاغل مختلف گرد خود جمع کرده است. ملکه خانم می گوید: «این زنان در مشاغل معلمی، تجارت، دندانپزشکی، داروسازی، طراحی، پژوهش و حتی مشغول به تحصیل هستند. آنچه که آنها را گرد هم آورده علاقه به دانستن چیزی جدید است».
کلوپ زنان همیشه با تلاوت قران کریم آغاز می شود و پس از آن به بحث درباره مسایل مختلف مربوط به زنان می پردازند. این موضوعات در طول یک سال بسیار متنوع هستند.
به عنوان مثال، موضوع «زن مسلمان و تجارت» را انتخاب کردیم. زنان کارفرما توانستند در این برنماه به تبادل تجربه و نظر پرداخته و ارتباطات مفیدی برقرار شد، علاوه بر این موضوعات مهم در امر تجارت و ایجاد مشاغل را به بحث گذاشتیم. زنان درباره مشاغلی صحبت کنند که یک زن مسلمان در آن می تواند فعالیت داشته باشد و یا اینکه زن مسلمان با چه سبک پوشش زیباتر می شود.
آخرین جلسه کلوپ زنان به موضوع «زن و سلامت» اختصاص داشت. ملکه هلموالدینوا می گوید: «ما از زنان متخصص در حوزه مامایی، زنان، پزشک عمومی و پزشک اعصاب دعوت کردیم. ضمن اینکه هر کدام از پزشک های مذکور کاملا شناخت شده و متبحر بودند که تجربه غنی در این حوزه داشتند. پزشکان مباحث مهمی را درباره سلام زنان و حفظ سلامتی در دوره کنونی با توجه به افزایش آلودگی های زیست محیطی و صنایع مخرب و محصولات غذایی غیرطبیعی مطرح کردند».
در نشست کلوپ زنان نزدیک به ۵۰ تا ۶۰ زن مسلمان حضور اشتند. برای کسانی که کودکانشان آمده بودند در مسجد «یاردم» مهد کودکی تشکیل دادیم. و مادران با آرامش توانستند از جلسه بهره کافی ببرند.
کلوپ معمولا با کارگاه همراه است. به عنوان مثال، طبق معمول نحوه بستن روسری و حجاب را یاد می دهند و طراحان معروف قازان حضور پیدا می کنند. یا اینکه یاد می دهند در روز عید فطر چطور باید متن تبریک را نوشت. خطاطانی حاضر می شوند و نحوه نگارش زیبا را به حاضران آموزش می دهند.
علاوه بر این زنان مسلمان با متخصصین هنرهای تزییینی اسلامی آشنا می شوند. و بدین ترتیب زنان می توانند از برنامه های بسیار متنوع و آموزنده بهره ببرند.

Share/Save/Bookmark