کد مطلب : 4567
داوداوغلو: ترکیه مخالفان سوری را به مبارزه مسلحانه تشویق نکرده است
شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۳۰

وزیر امور خارجه ترکیه در یک گفتگوی تلویزیونی مدعی شد که دولت آنکارا هرگز معارضان سوری مستقر در خاک ترکیه را به مبارزه مسلحانه با دولت دمشق تشویق نکرده است.
به گزارش دفتر خبرگزاری فارس در ترکیه، احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در گفتگوی تلویزیونی با کانال ان تی وی در پاسخ به سوال مجری برنامه در مورد آخرین تحولات سوریه از قتل عام مردم الحوله توسط گروه های مسلح تروریستی مخالف دولت سوریه به عنوان نقطه عطفی در تحولات این کشور یاد کرد.

داوداوغلو با اشاره به اینکه دولت دمشق مخالفان مسلح سوری را عامل این کشتار معرفی کرده در ادامه مدعی شد که رئیس ناظران آتش بس سازمان ملل در گزارش خود ثابت کرده که این قتل عام توسط سلاح های سنگین نظامی و عوامل شبه نظامی وابسته به دولت سوریه اجرا شده است.

وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه اظهارات خود و بدون اشاره به حضور گروه های مسلح تروریستی سوری در خاک ترکیه و همکاری سرویس اطلاعاتی ترکیه با این گروه ها مدعی شد که دولت آنکارا هرگز گروه های معارض سوری را به مبارزه مسلحانه با دولت دمشق تشویق نکرده و نخواهد کرد.

داوداوغلو در مورد ایجاد منطقه حائل مرزی در نوار مرزی ترکیه و سوریه نیز گفت که در صورتی که امنیت ملی ترکیه مورد تهدید واقع شود دولت آنکارا در چارچوب حقوق بین الملل حق هرگونه واکنشی را برای خود محفوظ می دارد، ولی همه این بحث ها به منزله این نیست که دولت آنکارا تصمیم به ایجاد منطقه حائل گرفته است.

داوداوغلو همچنین در مورد تجزیه سوریه نیز تاکید کرد که ترکیه مخالف روندی است که منجر به تجزیه سوریه به اجزای کوچکتر شود.

وزیر امور خارجه ترکیه در پاسخ به سوال مجری برنامه در زمینه روابط ترکیه و ایران و اینکه دولت آنکارا در منطقه صرفا با گروه های سنی در ارتباط نزدیک است، این برداشت را فاقد پایه و اساس منطقی دانست. وی افزود بر خلاف تلاش برخی محافل برای نشان دادن تیرگی روابط ایران و ترکیه، این دو کشور به طور کاملا شفاف و صادقانه و با درک متقابل روابط خود را دنبال می کنند و در حال حاضر در روابط ایران و ترکیه هیچ نوع درگیری ناشی از اختلاف مذهبی وجود ندارد. داوداوغلو در ادامه خاطرنشان کرد که در مورد سوریه نیز هرگز بحث اختلاف مذهبی مطرح نبوده و اختلاف نظر ترکیه و ایران بر سر سوریه نیز هرگز مبنای مذهبی نداشته است.

سخنان داوداوغلو در حالی منتشر می‌شود که سخنگوی حزب جمهوریخواه خلق تریکه پیش از این ضمن انتقاد از حزب حاکم عدالت و توسعه نیز دولت اردوغان را به برخورد غیرمسئولانه در قبال تحولات سوریه متهم کرد و گفت که سیاست های غلط دولت آنکارا باعث زیر و رو شدن تجارت داخلی و خارجی ترکیه شده است.

همچنین رسانه‌های منطقه اسنادی منتشر کرده‌اند که بر اساس آن ترکیه، قطر و عربستان به دنبال تسلیح گروه‌های تروریست سوریه و بر هم زدن اوضاع داخلی این کشور هستند.

Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵