کد مطلب : 19120
گرجستان بهره مندی از تجربه بورسی ایران را خواستار شد
سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۱
گرجستان بهره مندی از تجربه بورسی ایران را خواستار شد
معاون نخست وزیر گرجستان در دیدار با وزیر اموراقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران گفت: انتقال تجربیات بورسی ایران و استفاده از آن در توسعه ظرفیت های بازار سرمایه در کشورمان را خواستاریم.
 
به گزارش ایرنا از وزارت اموراقتصادی و دارایی، «دمیتری کومسیشویلی» در این دیدار که عصر دوشنبه در تهران صورت گرفت، یادآوری کرد: فعالیت بورس گرجستان در مقایسه با بازار سرمایه ایران بسیار اندک است.
وی که وزیر اقتصاد و توسعه پایدار جمهوری گرجستان نیز است، گفت: انجام 31 پرواز هفتگی بین 2 کشور در سال گذشته از ظرفیت بالای اقتصاد گردشگردی و همکاری های تجاری دوجانبه حکایت دارد.
کومسیشویلی افزود: از سال 2015 دیدارهای مهمی میان مسوولان 2کشور، از جمله دیدار نخست وزیر گرجستان با رییس جمهوری اسلامی ایران و معاون اول وی صورت گرفت که نشاندهنده اراده جدی سیاسی تهران- تفلیس برای توسعه روابط در همه حوزه هاست.
«گئورگی کویریکاشویلی» نخست وزیر گرجستان، دوم اردیبهشت ماه در تهران با مقام های ایرانی دیدار کرد.
راهگذر شمال- جنوب، اتصال شبکه های برق ایران، روسیه، ارمنستان و گرجستان، فعال سازی روابط بانکی و توسعه همکاری در زمینه گردشگری، صنعت، کشاورزی و علمی از مواردی بود که به گفته معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران، در مذاکره با کویریکاشویلی مطرح شد.
معاون نخست وزیر گرجستان نیز در این سفر آمادگی کشور خود را برای توسعه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی دوجانبه اعلام کرد.

** کرباسیان: حل مسائل بانکی با گرجستان در اولویت است
وزیر اموراقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران در این دیدار از آمادگی کشور ما برای تاسیس شعبه بانکی در گرجستان خبر داد و گفت: حل مسائل بانکی به توسعه روابط تجاری و اقتصادی 2کشور کمک بسیاری می کند.
«مسعود کرباسیان» افزود: ایران در زمینه تبادل الکترونیکی گمرکی، بیمه های اتکایی، گردشگری، تبادل انرژی برق و کشت فراسرزمینی آماده همکاری با گرجستان است.
وی گفت: ایران در تولید برخی محصولات کشاورزی به خودکفایی رسیده و تراز غذایی مان مثبت است و برای کشت فراسرزمینی در گرجستان آمادگی داریم.
«اتصال کل کشور به خط آهن شمال- جنوب از برنامه های دولت است که با تکمیل قطعه 160 کیلومتری رشت- آستارا تحقق می یابد».

** ذخایر ارزی کشور 108 میلیارد دلار است
کرباسیان با اشاره به درآمد یکصد میلیارد دلاری پارسال کشور از محل صادرات گفت: بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول، ذخایر ارزی کشور 108 میلیارد دلار است.
وی میزان خصوصی سازی از آغاز به کار دولت تدبیر و امید را معادل خصوصی سازی انجام شده در 10 سال پیش از آن اعلام کرد و گفت: امسال 900 واحد صنعتی در اختیار دولت را واگذار می کنیم.
بر اساس آمار گمرک ایران، پارسال حجم مبادلات تجاری ایران و گرجستان 156 میلیون و 665 هزار دلار بود که 90 میلیون و 85 هزار دلار شامل صادرات ایران و 65 میلیون و 680 هزار دلار مربوط به واردات از گرجستان می شد
 
 
Share/Save/Bookmark