کد مطلب : 20290
تامین سرمایه؛ با فروش هر چه بیشتر برق راغون به خارج
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۹
تامین سرمایه؛ با فروش هر چه بیشتر برق راغون به خارج
معاون مدیر مرکز پژوهش های بین المللی وابسته به مدرسه عالی اقتصادی روسیه معتقد است، برای تکمیل ساخت نیروگاه برق آبی راغون در تاجیکستان پس از بهره برداری از نخستین توربین آن اکنون باید در فکر فروش برق بیشتر به خارج بود تا منابع مالی مورد نیاز این طرح مهم انرژی فراهم شود.
 به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اسپوتنیک، خانم آناستاسیه لیخاچ یاوا با اشاره به ورود برق نخستین توربین نیروگاه برق آبی راغون در تاجیکستان به شبکه برق سراسری این کشور گفته است که برای ادامه روند تکمیل ساخت این نیروگاه، یکی از راههای جذب منابع مالی، فروش هر چه بیشتر برق به خارج از کشور است.
وی تاکید کرده است که اگر تاجیکستان موفق شود مشتریان بیشتری برای برق خود در خارج بیابد، زمینه ادامه تکمیل ساخت مرحله ای این نیروگاه از حساب منابع مالی حاصل از فروش برق آن فراهم خواهد شد. با این راه حکومت تاجیکستان می تواند طی چند سال آینده در زمینه جذب منابع مالی حاصله از فروش برق نیروگاه برق آبی راغون به تدریج در ادامه تکمیل ساخت این طرح مهم انرژی خویش به خود کفایی برسد.
طی مراسمی در روز 16 نوامبر سال جاری نخستین توربین نیروگاه برق آبی راغون به بهره برداری رسید که رویداد مهمی در تاریخ بیش از40 سال ساخت این نیروگاه به حساب می آید.
نیروگاه راغون با سد خاکی 335 متری وظرفیت تولید 17 میلیارد کیلووات ساعت برق در سال، بزرگترین طرح برق آبی درمنطقه به حساب می آید.
درصورت بهره برداری از6 توربین نیروگاه برق آبی راغون، هریک با ظرفیت تولید 600 مگاوات برق درسال ، تاجیکستان نه تنها ازبحران کمبود برق خارح می شود بلکه توان افزایش صادرات برق به خارج را نیزخواهد داشت.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵