کد مطلب : 23891
ابراز تأسف نخست‌وزیر ژاپن از عدم وجود پیمان صلح با روسیه
يکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۳
ابراز تأسف نخست‌وزیر ژاپن از عدم وجود پیمان صلح با روسیه
نخست‌وزیر ژاپن از عدم پیمان صلح با روسیه و اختلاف ارضی جاری بر سر جزایر "کوریل" ابراز تأسف کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، "یوشیهیده سوگا" روز یکشنبه گفت: این شرایط که با وجود گذشت ۷۵ سال از پایان جنگ جهانی دوم، مشکل "سرزمین‌های شمالی" حل نشده و پیمان صلحی بین ژاپن و روسیه حاصل نشده، تأسف‌بار است. سپتامبر سال گذشته، اندکی پس از آنکه نخست‌وزیر شدم، تماسی تلفنی با رئیس جمهور روسیه داشتیم و توافق کردیم که گفت‌وگو را از جمله در مورد انعقاد پیمان صلح، ادامه دهیم.
نخست‌وزیر ژاپن این سخنان را در کنوانسیون سالانه ملی برای بازگشت "سرزمین‌های شمالی" بیان کرد، رویدادی که هر ساله ۷ فوریه در ژاپن برگزار می‌شود. برگزارکنندگان این رویداد به اسپوتنیک گفتند امسال به خاطر کووید ۱۹ مهمانی در کنوانسیون شرکت نمی‌کند.
سوگا گفت: این حقیقت که کنوانسیون هنوز با وجود همه‌گیری کووید ۱۹ برگزار می‌شود، "یک معنای عمیق دارد". وی افزود که درباره از سرگیری تبادلات بدون ویزا که در میان همه‌گیری متوقف شده نیز در تماس تلفنی ماه سپتامبر خود با پوتین، صحبت کرده است.
ژاپن مدعی جزایر "ایتوروپ"، "کوناشیر"، "شیکوتان" و "هابومای" در زنجیره جزایر کوریل روسیه، که به آن‌ها تحت عنوان "سرزمین‌های شمالی" اشاره می‌شود (روسیه آن‌ها را کوریل‌ می‌نامد) است. روسیه پافشاری می‌کند حاکمیتش بر این جزایر، که بعد از جنگ جهانی دوم به بخشی از اتحاد شوروی تبدیل شدند، بلامنازع است.
سوگا در ماه ژانویه گفت، ژاپن قصد دارد اقداماتی در جهت تقویت روابط دوجانبه با روسیه انجام دهد، به اختلافات ارضی پایان داده و یک پیمان صلح امضا کند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵