کد مطلب : 23585
کرملین: توافق صلح قره باغ به سرنگونی بالگرد روسیه ارتباطی ندارد
سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۳
کرملین: توافق صلح قره باغ به سرنگونی بالگرد روسیه ارتباطی ندارد
کرملین هر گونه ارتباط بین سرنگونی بالگرد روسی و امضای توافقنامه صلح بین ارمنستان و آذربایجان را رد کرد و وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرد: باکو بلافاصله تقصیر خود در این حادثه را پذیرفته و عاملین آن مجازات خواهند شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "دیمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که توافق بدست آمده درباره پایان دادن به درگیری‌های نظامی در منطقه قره باغ کوهستانی، هیچ ارتباطی به سرنگون شدن بالگرد میگ-24 روسیه ندارد.
پسکوف با تکذیب برخی تحلیل‌ها در باره ارتباط این دو موضوع به یکدیگر، گفت: «کار به روی تنظیم توافقنامه صلح بین دو طرف ارمنستانی و آذربایجانی، مدت‌ها قبل از وقوع این حادثه آغاز شده بود.»
سخنگوی کرملین روز گذشته تأکید کرده بود که روسیه تمام تلاش خود را بکار بسته تا درگیری‌های نظامی در منطقه قره باغ، از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک حل و فصل شود.
وزارت امور خارجه روسیه نیز شب گذشته با انتشار بیانیه‌ای، یادآور شد که طرف آذربایجانی به مقامات مسکو اطمینان داده که حادثه سرنگونی بالگرد روسی به سرعت بررسی خواهد شد و عاملان آن مجازات خواهند شد.
وزارت خارجه روسیه افزود: «این واقعیت که باکو بلافاصله گناه خود را پذیرفته، باعث ارزیابی مثبت ما می‌شود. همچنین به ما اطمینان داده شده که تحقیقات عملیاتی درباره این حادثه انجام خواهد شد.»
"الهام علی‌اف" رئیس جمهوری آذربایجان عصر دیروز در گفت‌وگوی تلفنی با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه، شخصاً در ارتباط با انهدام اشتباهی بالگرد میگ-24 روسی در آسمان ارمنستان عذرخواهی کرد. علی‌اف آمادگی باکو برای پرداخت غرامت به روسیه و همچنین تحقیق و مجازات عاملان آن را تأیید کرد.
بعد از ظهر روز دوشنبه، وزارت دفاع روسیه از سرنگونی یک فروند بالگرد میگ-24 در آسمان ارمنستان در نزدیکی مرز آذربایجان خبر داد. در این حادثه، دو خدمه این بالگرد جان خود را از دست داده و یک نفر دیگر هم مجروح شد.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵