کد مطلب : 18419
الهام علی اف : جمهوری آذربایجان در 14سال گذشته 115 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کرده است
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۹
الهام علی اف : جمهوری آذربایجان در 14سال گذشته 115 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کرده است
به گزارش ایرنا رئیس جمهوری آذربایجان گفت : در 14 سال گذشته 231 میلیارد دلار در اقتصاد جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری شده که نصف این رقم را سرمایه گذاری خارجی تشکیل می دهد.
 
به گزارش ایرنا به نقل از سایت ریاست جمهوری آذربایجان ، الهام علی اف، روز سه شنبه در نشست هیات دولت این کشور ، سرمایه گذاری خارجی را عاملی مهم برای هر کشور عنوان کرد و آن را نشانه اعتماد دنیا به کشور مورد نظر دانست.
وی گفت : پس از استقلال ملی جمهوری آذربایجان 93 درصد از مجموع سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد کشورمان در 14 سال اخیر انجام گرفته است .
الهام علی اف 14 سال است که زمام امور را در جمهوری آذربایجان بدست دارد.
به گفته رییس جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری در اقتصاد این کشور همچنان ادامه دارد و در سال گذشته میلادی میزان آن 14.6 میلیارد دلار بوده است .
الهام علی اف یکی از دلایل سرمایه گذاری در اقتصاد جمهوری آذربایجان را وجود ثبات و امنیت در این کشور عنوان کرد و خاطر نشان کرد : اقتصاد جمهوری آذربایجان در 14 سال گذشته 3.2 برابر و حوزه های غیر نفتی نیز 2.8 برابر افزایش یافته است .
به گفته وی ذخایر ارزی جمهوری آذربایجان اگر چه در سال 2004 میلادی 1.8 میلیارد دلار تشکیل می داد ، در حال حاضر این رقم به 42 میلیارد دلار رسیده است .
علی اف توجه خاص دولت جمهوری آذربایجان به توسعه حوزه های غیر نفتی اقتصاد یاد آوری کرد و فزود: بر این مبنا مشارکت فعال در طرح های بین المللی و منطقه ای را با جدیت دنبال می کنیم .
وی حضور فعال این کشور در طرح تکمیل دالان حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب را خاطر نشان کرد و گفت: ما همه مسایل مربوط به اجرای این طرح در خاک خود را در یک مدت کوتاه حل کردیم و بدین ترتیب شرایط بسیار مناسب برای همکاری بین المللی فراهم شده است .
الهام علی اف گفت: در قالب طرح شمال – جنوب کاقدامات لازم برای بازسازی خطوط آهن انجام گرفته و کارها در این راستا اجرا خواهد شد .
وی ایجاد بندر بین المللی بازرگانی باکو و راه اندازی خط ریلی باکو – تفلیس – قارص را از جمله دستآوردهای کشورش عنوان کرد .
رییس جمهوری آذربایجان در سال 2003 میلادی در این کشور به قدرت رسیده و در سال 2004 میلادی نخستین برنامه دولتی چهار ساله توسعه اقتصادی این کشور به اجرا گذاشته شده است
 
 
Share/Save/Bookmark