کد مطلب : 21127
تعهد کرملین برای واکنش به تحریم‌های تازه آمریکا علیه شهروندان روس
جمعه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۲
کرملین امروز، جمعه اظهار کرد، به دور تازه تحریم‌های آمریکا علیه شهروندان روسیه واکنش نشان خواهد داد و اقدام متقابل آن همسو با منافع ملی روسیه خواهد بود.
به گزارش ایسنا، وزارت خزانه‌داری آمریکا به تازگی اعلام کرده است که یک گروه چچنی و پنج فرد، شامل دست‌کم سه شهروند روسیه را به اتهام سوء استفاده از حقوق بشر و کشتار و شکنجه غیرقانونی دگرباش‌ها تحت تحریم قرار داده است.
کاخ کرملین در واکنش به این اقدام آمریکا، امروز اعلام کرده است که طبق منافع ملی روسیه نسبت به این تحریم‌ها واکنش متقابل نشان خواهد داد.
سفارت روسیه در واشنگتن نیز در بیانیه‌ای اظهار کرد، تحریم‌های آمریکا که تحت قانون ماگنیتسکی اعمال شده‌اند، "با قوانین بین‌المللی در تضاد هستند" و روسیه با "اقداماتی متقابل" به این تحریم‌ها پاسخ خواهد داد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، به موجب قانون ماگنیتسکی که در سال ۲۰۱۲ وضع شده، دارایی‌های مقاماتی که در مرگ ماگنیتسکی ۳۷ ساله در زندان روسیه در سال ۲۰۰۹ دست داشته‌اند، مسدود شده و ممنوعیت‌های ویزا علیه آنان اعمال می‌شود.
النا آناتولیونا و گنادی ویاچسلاوویچ کارلوف، دو عضو کمیته تحقیقات دولت روسیه از جمله افرادی هستند که در این دور از تحریم‌ها، تحت تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند. آمریکا می‌گوید، این دو فرد "در تلاش برای پنهان کردن مسئولیت قانونی بازداشت، سوءاستفاده و مرگ ماگنیتسکی دست داشته‌اند".
ابوزاید ویسمورادوف، فرمانده تیم ویژه واکنش سریع ترک در چچن نیز به "دست داشتن در کشتار غیرقانونی، شکنجه و دیگر موارد نقض ناپسند حقوق بشر که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌اند"، عیله آنان که قصد افشا کردن فعالیت‌های غیرقانونی مقامات دولت روسیه را داشته‌اند، متهم است.
وزارت خزانه‌داری آمریکا اظهار کرد، ویسمورادوف مسئول عملیاتی بوده که طی آن "افرادی به دلیل دگرباش بودن به طور غیرقانونی بازداشت و شکنجه شده‌اند".
این وزارتخانه همچنین سرگئی لئونیدویچ کوسیف را به عنوان رهبر یک تبعیدگاه در جمهوری کارلیا برای کشتار و شکنجه غیرقانونی مسئول می‌داند. نفر پنجم این فهرست نیز که تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته، روسلان گرمیف است که متهم به فعالیت در راستای منافع رمضان قدیروف، رهبر جمهوری چچن در رابطه با کشتار و شکنجه غیرقانونی است.
در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است، بازرسان تحقیقاتی روسیه دو بار تلاش کرده‌اند که گرمیف را به عنوان ترتیب‌دهنده احتمالی قتل نمتسوف در سال ۲۰۱۵ متهم کنند اما سرپرست کمیته تحقیقات مانع آنان شده است.
نمتسوف یکی از علنی‌ترین منتقدان ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه بود که در سال ۲۰۱۵ در نزدیکی کرملین به ضرب گلوله کشته شد.
Share/Save/Bookmark