کد مطلب : 17717
ايران و روسيه در باره توسعه همکاري هاي اقتصادي و صنعتي گفتگو کردند
جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۴
«عباس آخوندي» وزير راه و شهر سازي با «الکساندر نواک» وزير انرژي روسيه و رئيس روسي کميسيون مشترک همکاري هاي ايران و روسيه ديدار کرد. در اين ديدار دو طرف در خصوص توسعه همکاري هاي دوجانبه به ويژه در حوزه هاي اقتصادي، صنعتي و انرژي گفتگو کردند.
ايران و روسيه در باره توسعه همکاري هاي اقتصادي و صنعتي گفتگو کردند
به گزارش خبرنگار ايرنا، اين ديدار روز جمعه در روسيه صورت گرفت و دو طرف در باره دورنماي همکاري هاي دوجانبه در حوزه هاي مختلف و در چارچوب سازمان اوپک و همايش کشورهاي صادرکننده گاز گفت وگو کردند.
آلکساندر نوواک وزير انرژي روسيه و رئيس روسي کميسيون مشترک همکاري هاي ايران و روسيه گفت: هدف، توسعه همکاري هاي دو کشور در عرصه انرژي و ديگر زمينه ها است.
وي با بيان اينکه سران دو کشور دائم با يکديگر در تماس هستند، با اشاره به سفر آتي رئيس جمهوري روسيه به تهران اظهار کرد: به زودي رهبران دو کشور با يکديگر ديدار و گفت وگو خواهند کرد.
رئيس روسي کميسيون مشترک همکاري هاي ايران و روسيه خاطرنشان کرد: همکاري هاي دو کشور در حوزه حمل و نقل به خوبي پيش مي رود و پيشرفت هاي چشمگيري در اين عرصه به دست آمده است.
وي افزود: طرح برقي کردن خط آهن گرمسار- اينچه برون از طرح هاي اولويت دار در ساختار همکاري هاي ايران و روسيه است.
نوواک بر ضرورت بررسي و حل مسائل مربوط به اين طرح تاکيد کرد.
عباس آخوندي وزير راه و شهر سازي نيز با اشاره به روند خوب گسترش همکاري هاي ايران و روسيه، آهنگ کنوني توسعه روابط دو کشور را رضايت بخش خواند.
وي افزود: در بخش پروژه هاي عملياتي ايران و روسيه، در سال هاي اخير اقدامات بسيار خوبي صورت گرفته است.
آخوندي همچنين به بخش راه آهن به عنوان يکي از مهم ترين حوزه هاي همکاري ايران و روسيه از جمله در عرصه واگن هاي باري اشاره کرد.
آخوندي وزير راه و شهر سازي از روز پنجشنبه در مسکو بسر مي برد و در اين مدت با وزيران قفقاز شمالي و مسکن و خدمات عمومي و رئيس شرکت راه آهن ديدار و گفت و گو کرد.
وزير راه و شهرسازي و «لو کوزنتسف» وزير امور قفقاز شمالي روسيه بر گسترش همکاري هاي اين منطقه روسيه با ايران به ويژه استان هاي شمالي اين کشور تاکيد کردند.
در مذاکرات آخوندي با لو کوزنتسف موضوعات مختلف از جمله اقتصادي، بازرگاني، گردشگري، حمل و نقل و کشتيراني مورد بحث قرار گرفت.
آخوندي همچنين در ديدار با «ميخاييل من» وزير مسکن و خدمات عمومي روسيه نيز تفاهم نامه همکاري در عرصه مسکن را با وي امضا کرد.
وزير راه و شهرسازي گفت: در اين تفاهم نامه مسائل مربوط به تبادل تجربيات ميان سازمان هاي (وزارتخانه هاي) ايران و روسيه و تنظيمات و اصول فن، شهرسازي و معماري مشخص مي شود.
آخوندي همچنين به برنامه تشکيل کارگروهي براي همکاري در عرصه مسکن ميان ايران و روسيه اشاره کرد و افزود: با تشکيل اين کارگروه، همکاري ها را توسعه مي دهيم.
ميخائيل من، وزير مسکن و خدمات عمومي روسيه نيز با استقبال از توسعه روابط با ايران در عرصه ساختمان سازي و معماري گفت: روسيه تجربيات خوبي در عرصه معماري، مسکن و شهرسازي دارد و آماده تبادل اين تجربه ها با شرکاي ايراني و همکاري در اين بخش ها هستيم.
ديدار با «اولگ بلازيوروف» رئيس شرکت دولتي راه آهن روسيه نيز بخش ديگري از برنامه سفر «عباس آخوندي» وزير راه و شهرسازي در مسکو را تشکيل مي داد.
در اين ديدار زمينه هاي همکاري ايران و روسيه در عرصه راه آهن و حمل و نقل و مشارکت در توسعه زيرساخت ها به ويژه با توجه به موقعيت جغرافيايي دو کشور و قرار گرفتن در مسير راهگذر بين المللي شمال - جنوب بررسي شد.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵