کد مطلب : 18176
امیدواری به ازسرگیری انتقال گاز ازبکستان به تاجیکستان
شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۰
مقام های تاجیکستان و ازبکستان پس از مذاکره در تاشکند درباره ازسرگیری انتقال گاز پس از شش سال وقفه به تاجیکستان، اعلام کرده اند، در ژانویه آینده این توافقنامه نهایی خواهد شد.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ تی جی، یک کارمند شرکت دولتی گاز تاجیکستان بدون افشای نام خود گفته است، هیاتی از این شرکت در تاشکند درحال نهایی کردن توافقنامه ازسرگیری انتقال گاز ازبکستان به تاجیکستان است.
اما به گفته وی در صورت واردات دوباره گاز از ازبکستان در اوایل سال 2018 ، بخش خانگی از این نوع سوخت استفاده نخواهد کرد و گاز وارداتی برای فعالیت شرکت آلومینیوم تاجیکستان، کارخانه کود شیمیایی وخش، مرکز گرمایشی شهر دوشنبه و تعدادی از مراکز صنعتی در ولایت سغد استفاده خواهد شد.
طی شش سالی که صادرات گاز ازبکستان به تاجیکستان قطع شده است، تعداد زیادی از مراکز صنعتی و تولیدی این کشور با تغییر کاربری تجهیزات خود، از زغال به عنوان سوخت اصلی استفاده می کنند که از نگاه اقتصادی نیز به مراتب ارزان تر است. کارمندان شرکت دولتی گاز تاجیکستان با بررسی وضعیت خط انتقال گاز ازبکستان به این کشور پس از شش سال، به این نتیجه رسیده اند که امکان از سرگیری واردات این نوع سوخت از کشور همسایه وجود دارد.
با این حال مقام های این شرکت درباره قیمت توافق شده هر یک هزار مترمکعب گاز وارداتی از ازبکستان به تاجیکستان، ابراز نظری نکرده اند.
 
 
Share/Save/Bookmark