کد مطلب : 23576
ارمنستان: موضع بی‌طرفانه روسیه در حل مسئله قره‌باغ را درک می‌کنیم
دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۵
ارمنستان: موضع بی‌طرفانه روسیه در حل مسئله قره‌باغ را درک می‌کنیم
نخست‌وزیر ارمنستان با تأکید بر اینکه کشورش موضع بی‌طرفانه مسکو در حل مناقشات قره‌باغ را درک می‌کند، خواستار استقرار نیروهای حافظ صلح روسی در منطقه شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، "نیکول پاشینیان"، نخست‌وزیر ارمنستان در گفت‌وگو با "تاگس شاو" آلمان به مسئله جنگ با جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ پرداخت و تأکید کرد: من به‌عنوان نماینده پارلمان در سال 2016 و 2017 پیش‌بینی کردم که وقوع جنگ اجتناب‌ناپذیر است؛ چراکه جنگ همواره هدف آذربایجان بوده است. آذربایجان برای حل مسئله قره‌باغ حاضر به دادن امتیازات متقابل و توافق نیست.
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو تصریح کرد: در جولای سال 2020 در مرزهای بین آذربایجان و ارمنستان برخی اقدامات تحریک‌آمیز اتفاق افتاد که در پیامد آن آذربایجان فهمید با نیروهای امنیتی خود نمی‌تواند مسئله قره‌باغ را حل کند و از این رو مجبور شد از مزدوران و تروریست‌ها کمک بگیرد. بسیاری از تسلیحات نظامی ترکیه و کارشناسان نظامی این کشور به ترکیه اعزام شدند. آنها مشترکاً حمله به قره‌باغ را در پیش گرفتند.
نخست‌وزیر ارمنستان در بخش دیگری از این گفت‌وگو تصریح کرد: به‌طور کلی برخی کشورها موجودیت ارامنه را به‌خودی خود یک تحریک تلقی می‌کنند، از جمله کشور ترکیه که نسل‌کشی ارامنه در سال 1915 در امپراتوری عثمانی در آن انجام شد. در آن زمان مناطق گسترده‌ای پاکسازی شدند. ارزیابی من این است که حدود 100 سال بعد از این واقعه ترکیه برای ادامه این روند به قفقاز جنوبی برگشته است.
وی این موضوع را جلوه‌ای از سیاست توسعه‌طلبانه و امپریالیستی ترکیه دانست و تأکید کرد: ارامنه در قفقاز جنوبی آخرین مانع در مسیر گسترش ترکیه به شمال، شرق و جنوب شرق هستند. من این رویکرد را در ارتباط با سیاستی که ترکیه در منطقه مدیترانه، سوریه، عراق و روابط با یونان و قبرس دنبال می‌کند، می‌بینم؛ با توجه به این واقعیت که ترکیه از اقدامات خاصی در اروپا حمایت می‌کند.
نخست‌وزیر ارمنستان در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که "شما انتظار چه حمایت مشخصی را از طرف روسیه در این مناقشات دارید؟"، گفت: آنچه ما از این حمایت انتظار داریم، دریافت می‌کنیم. ما هیچ تردیدی درباره کیفیت تعهدات روسیه در این شراکت نداریم.
وی افزود: از طرف دیگر ما این مسئله را درک می‌کنیم که روسیه قبل از هر چیز رئیس گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپاست که وظیفه بی‌طرفی در حل مسئله قره‌باغ را دارد. در ضمن روسیه مناسبات خوبی با آذربایجان دارد. این شرایط واقعاً ساده‌ای نیست.
نخست‌وزیر ارمنستان عملیات استقرار نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه را پذیرفتنی و آن را نه‌تنها یک مسئله سیاسی که مسئله‌ای عملی دانست و گفت: این نیروهای صلح باید به‌سرعت مستقر شوند و روسیه در منطقه حاضر است. روسیه این منطقه را از نظر ارتباط زبان، طرز تفکر و ظرافت‌های این‌چنینی به‌خوبی می‌شناسد.
وی درباره خواست آذربایجان برای استقرار نیروهای صلح ترکیه در منطقه گفت: ترکیه عملاً به‌عنوان کشوری که مزدور و تروریست به منطقه می‌آورد، حاضر است. این به‌سختی قابل تصور است که کشوری با ایفای چنین نقشی بتواند در راستای برقراری صلح ایفای نقش کند.
پاشینیان در بخش دیگری از این گفت‌وگو به این مسئله انتقاد وارد کرد که بمباران‌های مداوم در شهرهای قره‌باغ هیچ واکنش بین‌المللی را به‌دنبال نداشت و گفت: هیچ‌کس حتی سعی نکرد جلوی آن را بگیرد.
نخست‌وزیر ارمنستان در بخش پایانی این گفت‌وگو بر لزوم پایبندی به توافق مسکو که در آن شرایط برای مذاکرات درباره صلح مورد توافق قرار گرفته است، تأکید کرد و گفت: توافق مسکو با میانجی‌گری رئیس‌جمهور روسیه تصویب شد و در آن یک طرح مشخص وجود دارد که اساساً روی آن توافق شده است.
 
 
Share/Save/Bookmark