کد مطلب : 20128
استعفاي نخست وزير ارمنستان
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۷
خبرگزاري آريا - پارس تودي - «نيکول پاشينيان» نخست وزير ارمنستان به منظور آمادگي براي شرکت در انتخابات زودهنگام مجلس ملي اين کشور در ماه دسامبر، استعفا کرد.
«نيکول پاشينيان» پيش از استعفاي خود در روز سه شنبه (16 اکتبر)، در گفتگو با شبکه تلويزيوني فرانس24گفته بود: اين استعفا در چارچوب زمان اعلام شده براي برگزاري انتخابات زودهنگام انجام مي گيرد. «پاشينيان» تاکيد کرده است که انتخابات مجلس ملي ارمنستان بايد 9 تا 10 دسامبر برگزار شود.
به نظر مي رسد، آقاي «پاشينيان» همه مساعي خود را به کار گرفته است تا مخالفان دولت ايروان را ازمجلس ملي ارمنستان خارج کند.
در واقع، «پاشينيان» در پي مجلسي است که به طور کامل گوش به فرمان وي باشند. با وجود اين، پاشينيان اعلام کرده است: ترکيب فعلي مجلس ملي بازتابي از واقعيت سياسي ارمنستان نيست.
اين درحالي است که در صورت ورود افراد گوش به فرمان پاشينيان به مجلس ملي، بعيد است، مجلس آتي نيز بازتابي از واقعيت هاي سياسي ارمنستان باشد.
در واقع، بخشي از جامعه ارمنستان راضي و بخشي نيز ناراضي خواهند بود.
در ارمنستان انتخابات زودهنگام درصورتي برگزارمي شود که اعضاي مجلس ملي نتوانند نخست وزير جديدي را منصوب کنند. به همين دليل، «پاشينيان» پيش تر مخالفان خود را متقاعد کرده است که کسي را براي سمت نخست وزيري نامزد نکنند.
درحقيقت، «پاشينيان» تلاش زيادي به عمل آورده است تا با ترساندن حزب جمهوري خواه ارمنستان که اکثريت مخالف را در مجلس ملي در اختيار دارد، اهداف خود را به پيش ببرد.
شکي نيست، اعتراض هاي خياباني و اعتصاب هاي سراسري، مهمترين اهرم هاي «نيکول پاشينيان» براي به زانو در آوردن هر دولتي است. اقدامي که پيش از اين عليه نخست وزيري «سرژ سرکيسيان» و دولت تحت امر وي اجرا شد و پاشينيان را بدون هر گونه مخالفتي در ماه مي سال جاري ميلادي به مقام نخست وزيري ارمنستان رساند.
البته شرايط فعلي براي دولت ايروان کمي متفاوت است. آقاي پاشينيان رقيب قدرتمندي مانند «روبرت کوچاريان» رئيس جمهوري اسبق ارمنستان را در مقابل خود دارد.
وي اخيرا بازگشت دوباره خود را به عرصه سياسي ارمنستان اعلام کرده است. در اين ارتباط، «يرواند بوزويان» کارشناس سياسي ارمني گفته است: موفقيت «کوچاريان» بستگي مستقيم به اين دارد که محبوبيت کنوني پاشينيان تا چه زماني دوام داشته باشد.
اگر سياست هاي نخست وزير کنوني انتظارات اقتصادي و اجتماعي جامعه را تامين کند، کوچاريان شانس اندکي براي پيروزي در انتخابات خواهد داشت. اما اگر پاشينيان مرتکب اشتباه شود، شانس رئيس جمهوري سابق ارمنستان افزايش خواهد يافت.
در اين شرايط، استعفاي نخست وزير ارمنستان بازتاب هاي متعددي درجامعه ارمنستان داشته است. با وجود آن که، نيکول پاشينيان اعلام کرده است که، هدف من ازاستعفا، شانه خالي کردن از مسووليتي نيست که به عهده گرفته‌ام.
به گفته وي اين اقدام در راستاي ايجاد امکان برگزاري انتخابات زودهنگام و بازگشت کامل قدرت به دست مردم است. با وجود دلايل مطرح شده از سوي نخست وزير مستعفي ارمنستان، برخي کارشناسان ارمني معتقدند، استعفاي نخست وزير ارمنستان دوماه پيش از برگزاري انتخابات، با ريسک فراواني همراه است و ممکن است کشور را با بحران جديدي روبرو کند.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵