کد مطلب : 23198
واکنش ترکیه به اظهارات مقام آمریکایی درباره دیدار اردوغان با اسماعیل هنیه
چهارشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۲
واکنش ترکیه به اظهارات مقام آمریکایی درباره دیدار اردوغان با اسماعیل هنیه
سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره دیدار رئیس‌جمهور اردوغان با مقامات حماس را گستاخانه خواند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه‌ای اظهارات مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره دیدار رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور کشور با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس و هیئت همراه وی را «گستاخانه» خواند.
وی اظهار داشت: حماس، جنبشی است که با انتخابات دموکراتیک در غزه بر سر قدرت آمده و واقعیت مهمی در منطقه را تشکیل می‌دهد. بدین دلیل اقداماتی از قبیل معرفی نماینده مشروع این جنبش به‌عنوان «تروریست» به تلاش‌ها برای تضمین صلح و ثبات منطقه کمک نمی‌کند.
آکسوی تاکید کرد: کشوری که آشکارا از پ.ک.ک حمایت و از سرکرده فتو میزبانی می‌کند، حق ندارد در این زمینه به کشورهای ثالث چیزی بگوید.
وی افزود:‌ دولت آمریکا حماس را که یکی از طرف‌های تلاش‌ برای آشتی بین گروه‌های فلسطینی است، گروه تروریستی اعلام و دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واشنگتن را تعطیل کرد. به این صورت ارتباط خود با دولت و مردم فلسطین را قطع کرده و خود را از واقعیت‌های منطقه دور نگه داشت.
سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه همچنین از دولت آمریکا خواست از قدرت و نفوذ خود در منطقه فقط در راستای منافع اسرائیل استفاده نکند و با پیگیری سیاست‌های متعادل در تلاش‌های برای یافتن راه‌حل صمیمانه‌ای برای مناقشه بین اسرائیل و فلسطین مشارکت کند.
مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای حماس را گروه تروریستی خوانده و اعلام کرد که دیدار رئیس‌جمهور ترکیه با مقامات حماس باعث انزوای این کشور در جامعه بین‌المللی می‌شود و به منافع مردم فلسطین آسیب می‌زند.
 
 
Share/Save/Bookmark