کد مطلب : 19788
آمادگی ازبکستان برای ساخت دو نیروگاه برق آبی درتاجیکستان
يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۴
رییس جمهوری ازبکستان از آمادگی کشورش برای سرمایه گذاری مشترک در طرح ساخت دو نیروگاه جدید برق آبی در شمال تاجیکستان خبر داد.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، شوکت میرضیایف رییس جمهوری ازبکستان در نشست مشترک خبری با امامعلی رحمان همتای تاجیک خود در تاشکند از آمادگی کشورش برای مشارکت در ساخت دو نیروگاه جدید برق آبی بر روی رودخانه زرفشان در ولایت سغد تاجیکستان خبر داد.
وی گفت، ظرفیت تولید برق دراین دو نیروگاه 320 مگاوات خواهد بود که هم زمینه تولید برق وهم ذخیره سازی آب رودخانه زرفشان را که برای بخش کشاورزی ولایتهای سمرقند و بخارای ازبکستان بسیارمهم است، فراهم خواهد کرد.
کارشناسان می گویند، منظور میرضیایف طرح ساخت دو نیروگاه برق آبی جدید در ناحیه های کوهستان مستچاه و عینی است که دولت قبلی ازبکستان با آن به شدت مخالفت می کرد و این موضع حکومت وقت تاشکند موجب انصراف شرکت های چین وهندوستان از ساخت این دونیروگاه شده است.
در جریان بازدید امامعلی رحمان به ازبکستان، دو طرف معاهده همکاری استراتژیک، بیانیه مشترک و27 سند همکاری درعرصه های مختلف میان دو کشور به مبلغ 800 میلیون دلار را امضا کردند.
سفر رسمی رحمان به ازبکستان ادامه دارد و قراراست امروز رییس جمهور تاجیکستان با رئیس سنا و نخست وزیر ازبکستان در تاشکند دیدار و از شهرسمرقند بازدید کند
 
 
Share/Save/Bookmark