کد مطلب : 20858
ناو ترکیه‌ای در "بندر سودان" دریای سرخ
يکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۲
ناو ترکیه‌ای در "بندر سودان" دریای سرخ
یک ژنرال سودانی اعلام کرد، یک ناو ترکیه‌ای در "بندر سودان" برای یک بازدید سه روزه با هدف ارتقای امنیت و ایمنی در دریای سرخ، پهلو گرفته است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، روابط میان سودان و ترکیه بعد از سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به سودان در دسامبر ۲۰۱۷ افزایش یافت.
ناو ترکیه صبح روز شنبه وارد بندر سودان شد و تا ۱۱ ماه مارس در آنجا خواهد بود.
موسی احمد موسی، یکی از مقامات نظامی سودان در بیانیه‌ای اعلام کرد: این بازدید نشان دهنده همکاری میان نیروهای مسلح دو کشور و ابتکار عمل دیپلماتیک است. این اقدام باعث تقویت امنیت و ایمنی در دریای سرخ می‌شود.
اردوغان اولین رئیس جمهور ترکیه است که به سودان سفر کرد و توافقات دو جانبه با مقامات سودان امضا کرد. اردوغان در آن زمان اعلام کرد که سودان موافقت کرده است که به ترکیه اجازه دهد بندر "سوآکین‌آیلند" در دریای سرخ را بازسازی کند، بندری که در دوران عثمانی رونق و پیشرفت داشت اما بعد از فروپاشی عثمانی، وضعیت این بندر افول کرد.
اما این توافق عربستان و مصر را نگران کرده است، زیر این اقدام باعث ارتقای نفوذ ترکیه در منطقه می‌شود. با این حال اردوغان هر گونه برنامه برای ساخت یک پایگاه نظامی در سوآکین را رد کرده است.
 حضور این ناو ترکیه در بندر سودان در حالی انجام گرفته است که این کشور از ۱۹ دسامبر با اعتراضات سراسری علیه عمر البشیر، رئیس جمهوری این کشور مواجه بوده و وضعیت فوق‌العاده در کشور اعلام شده است.
معترضان، البشیر را به سوءمدیریت در اقتصاد کشور متهم می‌کنند و خواستار استعفای وی هستند
 
 
Share/Save/Bookmark