کد مطلب : 19193
ترکیه به حکم دادگاه آمریکا درخصوص مدیر هالک بانک اعتراض کرد
جمعه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۹
مقامات آنکارا در واکنش به حکم صادره از سوی دادگاه نیویورک علیه هاکان آتیلا معاون سابق بین الملل هالک بانک ترکیه، ضمن محکوم کردن آن تاکید کردند که این اقدام با هدایت عوامل گولن صورت گرفته و به لحاظ حقوقی فاقد ارزش و اعتبار است
به گزارش روز جمعه ایرنا، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در واکنش به حکم صادره دادگاه نیویورک علیه هاکان آتیلا معاون سابق بین الملل هالک بانک اظهار کرد: هاکان آتیلا بی گناه بوده و محکومیت وی در واقع به مفهوم گناهکار دانستن ترکیه است و البته ما در نهایت منتظر رای برائت وی هستیم.
عبدالحمید گل وزیر دادگستری ترکیه نیز در حساب کاربری توئیتر خود به رای صادره علیه هاکان آتیلا معاون سابق بین الملل هالک بانک از سوی دادگاه نیویورک واکنش نشان داد و آن را در نتیجه استناد قاضی پرونده به اسناد جعلی و غیر حقوقی تهیه شده توسط عوامل گروه گولن توصیف کرد.
وی گفت: محاکمه مدیر بین الملل هالک بانک در دادگاه نیویورک در واقع تلاش گروه گولن برای ادامه عملیاتی که پیش از این در ترکیه نیمه تمام مانده بود.
وی تاکید کرد: همان طوری که پیش از این بارها تاکید کرده ایم روند محاکمه هاکان آتیلا در دادگاه نیویورک و حکم صادره علیه وی برای ما فاقد ارزش و اعتبار است.
بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه در حساب کاربری توئیتر خود به حکم صادره دادگاه نیویورک علیه معاون سابق بین الملل هالک بانک واکنش نشان داد و نوشت: دادگاه آمریکا قانون را زیرپا گذاشته و محاکمه عادلانه ای انجام نداده، بلکه تنها یک حکم از پیش تعیین شده را در تاریخ مقرر اعلام کرده است.
وی تاکید کرد: کسی نمی تواند برای ما تعیین تکلیف کند و هیچ قدرتی نمی تواند با چنین توطئه ای ترکیه را به زانو در آورد.
وی تصریح کرد: روند دادگاه نیویورک حقوقی نبود بلکه بلکه سیاسی و در ادامه همکاری گولن، سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) و پلیس فدرال این کشور(اف.بی.آی) بود و در واقع بخشی از تحرکات مزدور تحت حمایت آمریکا(فتح الله گولن) است.
مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز با انتشار پیامی در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: انسان بیگناه را حتی اگر یک روز هم اسیر کرده باشید، ناعادلانه است.
وی اضافه کرد: کیفرخواستی توسط عوامل گروه گولن علیه یک انسان بیگناه در دادگاه نیویورک تنظیم و در نهایت متهم بیگناه به 32 ماه حبس محکوم شد که این حکم در تضاد با قوانین حقوقی است.
به گزارش ایرنا، دادگاه رسیدگی به اتهامات هاکان آتیلا معاون سابق بین الملل هالک بانک ترکیه که در راستای بررسی اتهام دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران با دستگیری رضا ضراب تاجر ایرانی تبار ترکیه ای در شهر نیویورک آمریکا آغاز شده بود، اوایل سال جاری میلادی پایان یافت و حکم قضایی معاون بین الملل سابق هالک بانک ترکیه با چندین بار تعویق سرانجام دیروز صادر شد.
به نوشته این رسانه، ریچارد برمن قاضی پرونده دادگاه نیویورک، روز گذشته با صدور حکمی هاکان آتیلا را به 32 ماه حبس محکوم و تاکید کرد که 14 ماه حبس گذرانده شده متهم از زمان دستگیری نیز در این حکم محاسبه خواهد شد و وی باقیمانده دوران حبس خود را در زندان کانکتیکات خواهد گذراند.
بنا بر اعلام این رسانه، وکلای مدافع آتیلا در حین خروج از دادگاه در واکنش به سوال خبرنگاران، رای دادگاه را رضایت بخش دانستند اما با وجود این تاکید کردند که درخواست تجدید نظر را نیز به دادگاه ارسال خواهند کرد.
بنا بر اعلام رسانه های ترکیه، ماه گذشته میلادی وکلای هاکان آتیلا پیش از این با توجه به مجرم شناخته شدن موکل خود در چندین اتهام از سوی دادگاه، مجازات پنج سال حبس را پیش بینی کرده بودند و حتی دادستان منطقه جنوبی نیویورک در نامه ای به ریچارد برمن قاضی دادگاه رضا ضراب، خواستار مجازات 15 سال و هشت ماه حبس و پرداخت جریمه 50 تا 500 هزار دلاری از سوی محمد هاکان آتیلا شده بود.
دادستان نیویورک جنوبی در نامه خود، هاکان آتیلا را در اتهامات 'نقض تحریم های آمریکا علیه ایران'، 'مشارکت در فریب آمریکا'، 'فریب بانک های آمریکایی' و 'مشارکت در پولشویی' مجرم شناخته بود.
به گزارش ایرنا، دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد هاکان آتیلا معاون امور بین الملل هالک بانک ترکیه اواخر سال گذشته میلادی در ایالت نیویورک برگزار شده و رضا ضراب تاجر ایرانی تبار ترکیه ای به عنوان شاهد در دادگاه حاضر شد.
رضا ضراب که در آمریکا بازداشت شده بود، با پذیرش هفت اتهام از جمله پولشویی، تقلب بانکی و پرداخت رشوه، در جلسه محاکمه محمد هاکان آتیلا یکی از مقامات ارشد هالک بانک ترکیه علیه وی و برخی مقامات ترکیه شهادت داد.
رضا ضراب در دادگاه شهادت داد که معامله او با ایران مورد تایید اردوغان و نخست وزیر وقت ترکیه بوده است.
بنا بر اعلام رسانه های ترکیه، هاکان آتیلا معاون امور بین الملل هالک بانک ترکیه اتهاماتش را رد کرد اما رضا ضراب با پذیرفتن اتهاماتش با دادستان های آمریکایی همکاری کرده بود.
ضراب همچنین اعتراف کرده بود که با رشوه به یک وزیر ترکیه‌ای و با ترتیب دادن معاملات طلا و تجارت صوری مواد غذایی، امکان مبادلات مالی بین‌المللی را برای ایران فراهم کرده است.
او در دومین روز شهادتش در دادگاه، درباره معاملات خود در سال‌های 2010 تا 2015 گفت که بانک‌های زراعت و واقیف ترکیه هم در دور زدن تحریم‌های ایران دخیل بوده‌اند.
ضراب همچنین گفت که هاکان آتیلا معاون هالک بانک ترکیه به همراه سلیمان اصلان مدیرعامل سابق این بانک دولتی، در طراحی معاملات مرتبط با ایران نقش داشته‌ است.
دادگاه رسیدگی به اتهامات هاکان آتیلا معاون سابق بین الملل هالک بانک ترکیه که در راستای بررسی اتهام دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران با دستگیری رضا ضراب تاجر ایرانی تبار ترکیه ای در شهر نیویورک آمریکا آغاز شده بود، اوایل سال جاری میلادی رای نهایی خود را در خصوص اتهامات اعلام کرد.
دادگاه نیویورک، اتهام پولشویی را به هاکان آتیلا وارد ندانست اما وی را در خصوص اتهامات همکاری با رضا ضراب برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران، تلاش برای فریب خزانه داری آمریکا، مقابله با قانون اقتصادی بین المللی ویژه شرایط اضطراری، تقلب در سیستم بانکی و به کار بردن روش های مخفیانه برای انجام تقلب در امور بانکی مجرم شناخت.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵