کد مطلب : 18734
میزبانی عشق آباد
همایش تجاری و سرمایه‌گذاری روسیه و ترکمنستان برگزار شد
چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۷
همایش تجاری و سرمایه‌گذاری روسیه و ترکمنستان برگزار شد
همایش مشترک تجاری وسرمایه‌گذاری بین روسیه و ترکمنستان در سطح معاونین وزرای مالی و اقتصادی دو کشور با حضور گسترده تجاری و نهادهای مالی، اقتصادی و تجاری بخش خصوصی ، در عشق آباد برگزار شد.
 
به گزارش ایرنا، این همایش روزهای سه شنبه و چهارشنبه ، در حاشیه کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور برگزار و طی آن ،چگونگی توسعه و گسترش هر چه بیشتر مناسبات اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری، بررسی روند اجرای اسناد و همکاری و توافقات قبلی سران دو کشور، چگونگی مشارکت سرمایه گذاری روسیه در اجرای برنامه کلان ملی اقتصادی و صنعتی ترکمنستان، تهیه و تدوین راهکارهای جدید و کارآمد همکاری‌های اقتصادی، تجاری و صنعتی و سرمایه گذاری بررسی شد.
مشارکت کنندگان در همایش مشترک تجاری وسرمایه گذاری بین روسیه و ترکمنستان در جریان این اجلاس که در قالب آن ملاقات های جداگانه دوجانبه و چند جانبه بین بخش خصوصی و دولتی و نیز سازمان و نهادهای مربوطه و ذینفع بین دو کشور برگزار شد، ضمن اظهار خرسندی در این فرصت بر وجود ظرفیت‌های عظیم در دو کشور در زمینه توسعه و گسترش هر چه بیشتر مناسبات همه جانبه بین «عشق‌آباد» و «مسکو» تآکید کردند.
شایان ذکر است که هم‌اکنون درترکمنستان بیش از 190 شرکت روسی رسماثبت شده وبیش از 200 طرح از سوی شرکت‏‌های روسی ویامشارکت با طرف روسی درخاک ترکمنستان دردست اجرا است.
همایش مشترک تجاری و سرمایه گذاری بین روسیه و ترکمنستان که روز گذشته در عشق‌آباد ، آغاز شده بود ، امروز با امضای پروتکل به کار خود پایان می دهد.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در اکتبر ماه سال گذشته میلادی(2017) به عشق‌آباد سفر کرد و پس از ملاقات با همتای ترکمنی خود بسته اسناد همکاری بین دو کشور به امضاء رسید.
ترکمنستان از روسیه تجهیزات،ماشین آلات،موادغذایی،لوازم خانگی،خودرو،فلزات،چوب وتخته،محصولات شیمایی وپتروشیمی واردمی‌کند و منسوجات،میوه،خشکبار،پوست-چرم و پشم،پنبه و غیرصادر می‌کند.
شرکت ملی گاز «گازپروم»روسیه یکی ازمهمترین مشتریان گاز طبیعی ترکمنستان بود که از سال 2016 میلادی واردات گاز ترکمنی را متوقف کرد.
بنا به آمار رسمی دولت روسیه درسال 2017 مبادلات تجاری روسیه با ترکمنستان به بالغ بر 428 میلیون دلار برآورد شده‌است که درمقایسه باسال 2016، 52.52 درصدکاهش یافته است.
صادرات روسیه به ترکمنستان درسال 2017بیش از 343 میلیون دلار رسیده است که درمقایسه باسال 2016، 39.75 درصدکاهش یافته است و همچنین واردات روسیه ازترکمنستان درسال 2017 بیش از 84 میلیون دلار برآورد شده است که نسبت به سال 2016 به میزان بیش از 74 درصدکاهش یافته‌است.
 
Share/Save/Bookmark