کد مطلب : 19454
با هنرنمايي ارکستر ملي و اجراي سالار عقيلي؛ آغاز هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان
پنجشنبه ۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۱
هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان با هنرنمایی ارکستر ملی کشورمان و با حضور وزرای فرهنگ دو کشور در باکو آغاز شد.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صداوسيما،  هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان با هنرنمایی ارکستر ملی کشورمان وبا حضور وزرای فرهنگ دو کشور و جمعی از مردم علاقه مند به فرهنگ و هنر ایران زمین در باکو آغاز شد. هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان تا دهم تیرماه جاری در دو شهر باکو و گنجه برگزار می‌شود.
این رویداد مهم فرهنگی با اجرای گروه چهل نفره ارکستر ملی کشورمان به رهبری فریدون شهبازیان و اجرای سالار عقیلی در سالن «فلارمونیای»باکو آغاز شد که هنرنمایی ارکستر ملی کشورمان در اجرای خوب تصنیف های بهار دلنشین، از خون جوانان وطن لاله دمیده ، ساغر وچند قطعه دیگر با استقبال و تشویق بی نظیر حاضران در سالن قرار گرفت.
«ابوالفضل قارایف» وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان در مراسم گشایش این هفته فرهنگی و پیش از اجرای اکستر ملی ایران ، برگزاری هفته های فرهنگی با اراده و خواست روسای جمهوری دو کشور را فرصت مناسبی برای تحکیم روابط برادرانه وتوسعه روابط فرهنگی دانست و براستمرار برگزاری این رویداد های فرهنگی در دو کشور تاکید کرد.
«سید عباس صالحی » وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان هم در این مراسم با اشاره به سابقه دیرینه روابط برخواسته از فرهنگ و دین و آداب و رسوم مشترک دو کشور گفت: ما دیروز با هم بودیم ، امروز با هم هستیم ، البته کسانی می خواهند ما فردا با هم نباشیم ،آنچه می تواند این رویاهای بدخواهان راخنثی کند فرهنگ مشترک دو کشوراست.
در نخستین روز برگزاری هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان همچنین نمایشگاه فرهنگی و هنری 20 هنرمند کشورمان در رشته های مختلف گشایش یافت.
در این نمایشگاه 37 اثر خوشنویسی، تذهیب و نقاشی خط به همراه آثار تجسمی، نقاشی، آثار صنایع دستی شامل حکاکی روی نقره، قلمزنی ،منبت کاری ، مینیاتور ، نقاشی روی استخوان و منبت کاری ،50 قطعه عکس از جاذبه های گردشگری، 40 تابلوفرش با موضوع طبیعت و30 دست انواع لباس های سنتی ایران با طراحی روز به نمایش گذاشته شده است.
در مراسم گشایش این نمایشگاه هم آقای صالحی با اعلام اینکه مردم ایران و جمهوری آذربایجان در طول هز اران سال در شادی و غم ها در کنار هم بوده اند و از دین، مذهب، تاریخ سنن و آداب مشترک برخوردار بوده و هستند گفت :هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان فرصتی را ایجاد می کند که ما بتوانیم به دنبال ارتباطات تازه ای بین دو کشور در حوزه فرهنگی باشیم و فصل جدیدی از همکاری ها را در حوزه هایی همچون سینما ،هنرهای تجسمی ودیگر بخش های فرهنگی و هنری آغاز کنیم.
«ابوالفضل قارایف» وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان نیز در این مراسم با اشاره به روابط بسیار خوب و برادرانه میان مسئولان دولت و مردم دو کشور، همکاری های فرهنگی را در توسعه وتعمیق این روابط مهم دانست وبرگزاری هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهرهای باکو و گنجه جمهوری آذربایجان را تحفه ای بزرگ به محافل فرهنگی و هنری جمهوری آذربایجان عنوان کرد .
در چارچوب این هفته همچنین ساخت فیلم مشترک دو کشور با نام ایرانی «های ولتاژ» و نام آذری «عشق قالاسی» هم کلید خورد.
هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان تا دهم تیرماه جاری در دو شهر باکو و گنجه برگزار می‌شودو عصر امروز هم فیلم سینمایی حضرت محمد رسول الله(ص) به کارگردانی مجید مجیدی پخش و همچنین تئاتر«کمدی الهی» در سالن های باکو با هنر نمایی هنرمندان هرمزگانی به اجرا در می آید.
این هفته فرهنگی با هدف توسعه و تعمیق همکاری های فرهنگی دو کشور به دنبال برگزاری هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در شهرهای تهران ، اصفهان و اردبیل کشورمان در سال گذشته، امسال هم در جمهوری آذربایجان برگزار می شود.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵