کد مطلب : 2775
جمهوری آذربایجان درصدد افزایش اجاره بهای ایستگاه راداری قبله به روسیه است
سه شنبه ۱ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۲۸

روزنامه 'ینی مساوات'چاپ جمهوری آذربایجان روز دوشنبه در مطلبی نوشت: جمهوری آذربایجان برای اجاره ایستگاه راداری 'قبله 'از سوی روسیه ،سالانه ۱۵ میلیون دلار درخواست كرده است.
به گزارش ایرنا، این روزنامه به نقل از خبرگزاری 'آپا ' می افزاید: روسیه نیز قصد دارد قرارداد اجاره ایستگاه ردیابی قبله در شمال غربی جمهوری آذربایجان را تا سال ۲۰۲۵ با این كشور تمدید كند.
برخی منابع خبری در جمهوری آذربایجان اعلام كرده اند، آذربایجان علاوه بر افزایش اجاره بهای این ایستگاه راداری، باید با امضای این قرارداد، سلاح های جدیدی را نیز از روسیه خریداری كند.
جمهوری آذربایجان این پایگاه رادار ردیابی را از سال ۲۰۰۲ به مدت ۱۰ سال در مقابل ۱۲ میلیون دلار اجاره بهای سالیانه در اختیار روسیه قرار داده است. این پایگاه ردیابی در ۳۲۶ كیلومتری شمال غربی باكو در زمینی به مساحت دو هزار و ۶۰۰ هكتار قرار گرفته و قادر است هرگونه حملات موشكی بر علیه روسیه و كشورهای منطقه را از مسافت های هفت هزار كیلومتری ردیابی كند.
پیشتر كارشناسان نظامی اعلام كرده بودند، روسیه در جریان مذاكره تمدید اجاره ایستگاه راداری قبله با افزایش اجاره بهای سالیانه آن موافقت خواهد كرد، زیرا روسها با مدرنیزه كردن این ایستگاه ردیابی مصصم هستند حضور نظامی خود را در منطقه همچنان حفظ كنند.

Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵