کد مطلب : 4647
نیروهای روسیه در حال ترك ایستگاه ردیابی قبله در جمهوری آذربایجان هستند
سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۳۴

روزنامه 'اكسپرس 'جمهوری آذربایجان روز سه شنبه نوشت، با توجه به عدم تمایل روسیه برای ادامه اجاره این ایستگاه راداری به نیروهای روسی مستقر در این ایستگاه دستور داده شده كه قبله را ترك كنند.
روزنامه 'بیزیم یول' چاپ باكو نیز نوشت: برخی از منابع اعلام می كنند نیروهای روسی تا روز یكم تیرماه سال جاری ملزمند این ایستگاه ردیابی جمهوری آذربایجان را كه تا سال ۲۰۱۲ در اجاره روسیه بود، تخلیه كنند.
'آلكساندر خرامچیخین' یكی از كارشناسان روسی و مدیر موسسه تحلیل نظامی و سیاسی روسیه با اشاره به تصمیم افسران روسی مستقر در پایگاه 'قبله' برای خارج كردن خانواده ها و بستگان خود از جمهوری آذربایجان گفت، امیدوارم روسیه به اجاره بی هدف این پایگاه راداری پایان دهد زیرا این پایگاه به ابزاری برای شانتاژ علیه روسیه تبدیل شده است. پایگاه ردیابی و راداری قبله توسط جمهوری آذربایجان از سال ۲۰۰۲ به مدت ۱۰ سال در اختیار روسیه قرار داده شد و امسال مدت این قرارداد به پایان می رسد.

این پایگاه در ۳۲۶ كیلومتری شمال غرب باكو در زمینی به مساحت دوهزار و ۶۰۰ هكتار قادر است هرگونه حملات موشكی از مسافت های هفت هزار كیلومتری را ردیابی كند.

باكو برای موافقت با تمدید مهلت اجاره این پایگاه درخواست سالانه ۳۰۰ میلیون دلار را ارائه كرده بود. مبلغ اجاره این پایگاه تاكنون هفت میلیون دلار بوده است.

Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵