کد مطلب : 18157
سفر وزیر دفاع ترکمنستان به هرات با هدف بررسی اوضاع امنیتی «تاپی»
سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۰
سفر وزیر دفاع ترکمنستان به هرات با هدف بررسی اوضاع امنیتی «تاپی»
وزیر دفاع ترکمنستان با هدف بررسی وضعیت امنیتی پروژه خط لوله گاز تاپی در «هرات» به این ولایت سفر کرد.
 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از افق، «جیلانی فرهاد» سخنگوی والی هرات اعلام کرد که وزیر دفاع ترکمنستان با هدف بررسی اوضاع امنیتی پروژه خط لوله گاز «تاپی» در هرات، خط آهن «تورغندی» و همچنین گسترش برق وارداتی به این ولایت سفر کرده است.
در همین حال، «محمد آصف رحیمی» والی هرات در دیدار با وزیر دفاع ترکمنستان، از همکاری این کشور در زمینه آغاز کار عملی پروژه تاپی ابراز خرسندی کرد.
وی همچنین متعهد شد که نهادهای امنیتی ولایت هرات برای تامین امنیت پروژه تاپی تلاش خواهند کرد.
 لازم به ذکر است که قرار است تا ۲ ماه دیگر کار عملی پروژه تاپی در افغانستان و از ولایت هرات این کشور آغاز شود.
ژنرال «مراد علی مراد» معاون ارشد وزارت کشور افغانستان نیز برای بررسی اوضاع امنیتی ولایت هرات برای آغاز کار این پروژه به هرات سفر کرده است.
در همین حال «محمد سردار بهادری» عضو شورای ولایتی هرات، ابراز امیدواری کرد که با راه‌اندازی پروژه تاپی، افزون بر تامین انرژی گاز، برای شماری از  شهروندان ولایت هرات فرصت‌های شغلی مناسب فراهم شود.
 گفتنی است که خط لوله گاز تاپی ظرفیت انتقال سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز را دارد. این  خط لوله حدود ۱۸۰۰ کیلومتر طول خواهد داشت که ۱۴۷ کیلومتر از خاک ترکمنستان، ۷۳۵ کیلومتر از خاک افغانستان، از مسیر ولایت‌های هرات، «فراه»، «هلمند» و «قندهار» عبور خواهد ‌کرد و با طی ۸۰۰ کیلومتر در پاکستان، به هند می‌رسد.
 
 
Share/Save/Bookmark